Прочитај ми чланак

Нови министар одбране Србије: Док важи војна неутралност нећемо у НАТО

0

Vojska-Srbije-2

(Вечерње Новости)

Министар одбране Небојша Родић говори о плановима, стању у Војсци, набавци оружја, односима са НАТО и Русијом: Верујем да неће бити лошег сценарија за Србе на КиМ. Док важи војна неутралност нећемо у НАТО. Унапредићемо борбену моћ Војске.

Највећи изазов у безбедносном смислу остаје Косово и Метохија и могући догађаји на тој територији, који би угрозили српско становништво. У овом моменту, због дипломатских активности и редовне сарадње са Кфором, верујемо да до нежељених сценарија неће доћи. Ово у ексклузивном интервјуу за Новости тврди Небојша Родић, који се пре неки дан из фотеље директора БИА преселио на чело Министарства одбране.

Човек који се ретко појављивао у медијима, говори о стању у Војсци Србије, безбедносним ризицима, односима са НАТО и Русијом, али открива и прве потезе у ресору који је преузео од Александра Вучића.

Да ли вам је, после вођења БИА, велики изазов преузимање система одбране?

Овде се ради о изазову, поверењу и обавези. Наравно да је изазов преузети један уређени систем који функционише и који има најважнији задатак – одбрану земље. Знамо да Војска Србије ужива највеће поверење наших грађана и посебно бих истакао поверење младих људи који у све већем броју своју будућност везују за систем одбране. Најновији податак је да се у септембарском року за добровољно служење војног рока пријавило скоро шест пута више кандидата него што је планом било предвиђено. Чак 3.295 кандидата пријавило се на планираних 560 места. Недавно је за упис у Војну академију конкурисало нешто више од пет кандидата на једно место.

Nebojsa-Rodic-Novi-sef-BIA

Вучић је своју оставку образложио потребом да министар мора целог себе да „уложи“ у посао. Имате ли већ план првих потеза?

Први задаци проистичу из извештаја о раду у протеклом периоду, који сам добио приликом примопредаје дужности, из којег се виде и приоритети. Један тако велики систем ради на више „фронтова“, али се види континуитет у реформи система одбране, у којој завршетак једног посла отвара следећи. То је трајни задатак доградње система како би најбоље функционисао.

Шта то конкретно значи?

Важно је, пре свега, да се Војсци Србије омогући извршење задатака и унапређење способности. Ту мислим на даље опремање савременим наоружањем и опремом и на наше учешће у мировним операцијама које остаје опредељење и за убудуће. Посебно ћемо се припремати да задовољимо све захтеве у оквиру процеса европских интеграција. У врху приоритета је, свакако, и брига о људима у систему одбране.

Који ће, по вама, бити највећи одбрамбени изазов за Србију у наредном периоду?

Одбрамбени изазов једне земље јесте да успешно препознаје промене које могу угрозити њену територију и становништво, без обзира на то да ли долазе из ближег или даљег окружења или изнутра. Морам да кажем да интензивно сарађујемо са свим субјектима који утичу на очување безбедности на простору КиМ. Безбедносни ризици постоје и на југу Србије, одакле би могли да се пренесу и на територију централне Србије. Наравно, безбедност државе може бити угрожена и изазовима, ризицима и претњама и невојног карактера, а као кључне треба препознати тероризам, разне облике организованог криминала, корупцију, нелегалну трговину наркотицима, трговину људима и деструктивно деловање појединих верских секти.

Постоји ли опасност да се, током примене бриселског договора и предстојећих избора на КиМ, погорша безбедносни положај Срба?

Таква опасност увек постоји и зато истичем да интензивно радимо да до тога не дође, уверени смо да је то у најбољем интересу и Албанаца, и Срба, и других етничких група на КиМ. Све људе на тој територији спаја заједничка будућност. Имамо довољно искуства у патњама, време је да се одговорно понашамо и да у стабилним условима мислимо о добру.

Има ли држава новца да на адекватан начин заокружи реформу система одбране?

Реформа система одбране је изузетно сложен процес у којем је много учињено и ти резултати не могу бити угрожени. Можемо говорити о успоравању неких процеса, свесни укупних тешкоћа у друштву, али то сигурно неће нарушити одбрамбену способност државе ни виталне функције система одбране. Свако министарство би желело више новца, али ми сигурно нећемо настојати да својим интересима угрозимо општи интерес. Зато ћемо у Министарству потражити додатне унутрашње резерве, а уверени смо да ће резултати мера које су предузете током рада претходног министра и очекиваних нових подстицајних мера овог састава Владе, дати резултате који ће донети више новца и у одбрамбени буџет за наредну годину.