Прочитај ми чланак

НИШТА ОД ВУЧИЋЕВОГ ОБЕЋАЊА: Пропали преговори са СИСОМ

0

fap strajk

Београд — Министар привреде Жељко Сертић обећао је радницима ФАП-а да 31. маја неће отићи у стечај.

„Имам све елементе у рукама да кажем радницима ФАП-а да сам уверен да 31. маја ФАП неће отићи у стечај“, рекао је Сертић гостујући у Кажипрсту Б92.

Према његовим речима, радници прибојскопг ФАП-а су свесни каква решења постоје за ту фабрику и о њима ће сви заједно расправљати на вечерашњем састанку.

Како је истакао, ресорно министарство верује да ФАП има будућност.

„Ми смо целе године преговарали са СИСУ, и даље преговарамо, али сада имамо и једну заинтересовану компанију из региона која би желела да купи делове“, рекао је он и додао да се други део стратегије за ФАП односи на сарадњу са Министарством одбране да се покуша направити ново предузеће.

Сертић је тако одбацио тврдње да су преговори са финском компанијом СИСУ пропали и додао да „није лако борити се са радницима и да је притисак велики“.

„Преговори нису пропали, из СИСУ су ставили пред нас захтеве као што су 30 милиона долара подстицаја што није било у складу са законским решењима, а морамо да имамо и неку врсту гаранција за то“, рекао је Сертић.

Министар истиче и да је премијер више од 40 пута разговарао са радницима и синдикатима и да нема проблем да оде поново у компанију, али да мора да понесе тамо и решење.

„Нема састанка, а да ме Вучић не пита шта је са ФАП-ом“, каже он.

Сертић каже да ће држава пробати да прода ФАП у целине и да се за делове нађу партнери када се објави јавни позив.

Међутим, истиче да то није довољно за Прибој.

„Уколико не обезбедимо посао за неки већи број радника доле нисмо ништа урадили. Ми радимо заједно са радницима, представнции синдиката су укључени у разговоре са потенцијалним партнерима. Није лако преговарати са страним инвеститорима, као ни са приватизационим саветницима“, каже он.

БЕОГРАД – Министар привреде Жељко Сертић изјавио је данас да је опредељење Владе да развија, подстиче и штити приватну иницијативу и да је због тога 2016. прогласила годином предузетништва.

Влада дубоко верује да будућност Србије директно зависи од тога какви ће бити наша економија и образовање, какве ћемо генерације васпитавати, рекао је Сертић на представљању иницијативе „Година предузетништва“.

Како је истакао, државе које су подстицале и штитиле предузетништво успеле су, и зато Влада жели да помагањем „Године предузетништва“ тај процес убрза.

У малим и средњим предузећима, навео је Сертић, ради између 900.000 и 950.000 људи, од тога је око 700.000 стално запослених, и зато Влада жели не само да подстиче, него и да помогне тај сектор.

Он је подсетио да је из буџета за ову годину Влада наменила 16,68 милијарди динара за директну помоћ малим и средњим предузећима, а од тога су 4,4 милијарде бесповратна средства.

(Фонет-Б92)