Амерички лист тврди да је пријем милове државице у алијансу смехотресна глупост.
Ново ширење NATO, које подразумева придруживање Црне Горе тој алијанси, погрешно је, пошто та земља нема никакав значајан војни потенцијал, а тај корак ће само додатно покварити односе са Русијом, упозорио је Захари Јост у чланку написаном за National Interest.
Аутор истиче да упркос уверавањима црногорског премијера Мила Ђукановића да NATO може да се ослони на Подгорицу, није јасно на који ће начин Црна Гора уласком у NATO може бар мало ојачати безбедност САД, ако се узме у обзир колико су мизерне оружане снаге те сићушне државе у којој живи мање од 700 хиљада људи.
NATO није интересни клуб, већ војни савез, у којем државе-чланице у складу са чланом 5. статута морају да пруже војну помоћ чланици у случају напада на њу. Није сасвим јасно, наглашава аутор, ко сада жели да нападне Црну Гору, али је то и потпуно неважно.
Ширење NATO у суштини значи гаранције да ће САД послати материјалне и људске ресурсе оружаним снагама балканске државице, уколико то буде неопходно.
Јост, међутим, наглашава да би таква озбиљна обавеза требало да постоји само према државама с којима партнерство повећава безбедност САД.
Није јасно како би подршка Подгорице могла да допринесе повећању безбедности САД. Упркос поносној традицији отпора турској владавини, оружане снаге Црне Горе би играле крајње безначајну улогу у сваком конфликту у којем би могле да се нађу САД.
Напротив, позивање Црне Горе у алијансу је, изгледа, довело до погоршања односа с Русијом, која је оптужила NATO да алијанса покушава да је опколи, као и Москви пријатељске земље, попут Србије, и обећала је да ће учинити све што је неопходно ради заштите својих интереса и националне безбедности.
Ако је неко заборавио, Русија поседује нуклеарни арсенал, који је мало већи од америчког, а такође је највећа земља на планети. С обзиром на погоршање односа између Москве и Запада – због целог спектра питања – не би требало искључивати могућност избијања оружаног сукоба између САД и Русије.
Позив Црној Гори у NATO генерални секретар алијансе је искористио да напомене да је чланство у њему отворено и за Грузију, Македонију и БиХ.
Опет је нејасно, сматра аутор, на који начин би те земље могле да допринесу заштити националних интереса САД. Међутим, јасно је нешто друго: опкољавање Србије – Савезника Русије, као и увлачење у NATO Грузије – бившег дела како Руске империје, тако и Совјетског Савеза – лоша је замисао.
Присталице чланства Црне Горе у алијанси позивају се на друге мале земље унутар блока, попут балтичких земаља. Оне су, међутим, идеалан пример зашто мале земље са незнатним војним потенцијалом не би требало примати у алијансу.
Према подацима аналитичког центра RAND Corporation, Русија са великим степеном вероватноће може да стигне до престоница Естоније и Летоније за 60 сати, у случају почетка офанзиве на те земље. После придружења тих земаља NATO, претње по САД су се само увећале, док је заштићеност остала на истом нивоу.
Ако ћемо поштено, истиче Јост, примање Црне Горе у NATO је просто смехотресно. Њујорк би био кориснији члан NATO. Јер, према подацима Мајкла Блумберга, полиција тог града је седма армија на свету. Са својих 35 хиљада људи, њујоршка полиција је 17 пута бројнија од оружаних снага Црне Горе, док њен буџет, који је 2015. године износио 4,8 милијарди долара, чини половину БДП Црне Горе. Такав потез имао би још једну добру страну: ако Њујорк постане члан NATO, то тешко да би погоршало односе с Русијом.
Шалу на страну, јер је ширење NATO озбиљна ствар. Иако лично, како сам каже, нема ништа против Црне Горе, аутор ипак истиче да је примање те земље у NATO просто неодговоран потез. То неће ни на који начин допринети одбрани САД, а биће додатни камен спотицања у односима с Русијом.
Амерички Сенат би требало да уложи вето и блокира придружење Црне Горе NATO. Такође, он би требало унапред да блокира све покушаје проширења NATO који не доприносе јачању безбедности САД – упозорава National Interest.