Прочитај ми чланак

КОСОВО: План разграничења са Албанцима постоји, детаљи непознати

0

План о разграничењу између Београда и Приштине већ постоји, али још неће бити откриван јавности.

Постоји начелна сагласност врхова власти у Београду и Приштини о разграничењу, за шта је добијена и подршка званичног Вашингтона. Биће још много вербалних оптужби између Београда и Приштине, али споразум је све ближи и следи његово потврђивање на референдуму, сазнаје Данас незванично од представника дипломатских кругова са Запада.

О могућем разграничењу, односно „корекцији граница“, данас ће разговарати и шефови дипломатија држава чланица Европске уније окупљени на неформалном састанку у Бечу, који је иницирала Аустрија, држава која од 1. јула председава ЕУ. Тај скуп се одржава по такозваној „Гимних формули“, названој по немачком граду Гимниху, чији формат подразумева непостојање табли с именима држава учесника на конференцијском столу.

У суботу трибина „Против издаје КиМ“

Београд – Трибина под називом „Против издаје – за Косово и Метохију у Србији“ биће одржана у суботу, 1. септембра, у сали општине Стари град у Београду, сазнаје Данас. На скупу, између осталог говоре, Марко Јакшић, Александар Ћорац, Слободан Самарџић, Слободан Антонић, Милош Ковић, игуман отац Хризостом, а организатори су покретачи три документа – Апел за одбрану КиМ, Видовдански позив и Петровданско сабрање. „Биће послата порука да је очигледна намера власти да се иде ка предаји КиМ, и изнеће се већински став народа да су Косово и Метохија неотуђиви део Србије“, наводе за наш лист извори блиски организаторима скупа.

Према ранијим сазнањима Данаса, Аустрија подржава договор Београда и Приштине који „подразумева извесне корекције граница или размену територија“. У прилог таквим тврдњама говори и изјава аустријског председника Александера ван Белена, који је прошлог викенда током форума у Алпбаху, на којем су учествовали и српски и косовски председник, Александар Вучић и Хашим Тачи, казао: „Синоћ се догодио историјски тренутак.“

Волфганг Петрич, бивши специјални изасланик ЕУ за Косово, у ауторском тексту који бечки Стандард објављује у данашњем издању поводом скупа министара спољних послова ЕУ у Бечу, наводи да „уместо да одбаце идеју о корекцији граница, међународна заједница и ЕУ треба да гледају на то као на начин да се оконча вишедеценијски конфликт у Европи“.

„Ако се ова шанса не искористи, људима са Косова и из Србије биће ускраћена шанса за мир… Наговештено је да ће, чак, и разматрање корекције граница отворити Пандорину кутију територијалних изазова у региону, али године 2018, са чланством Црне Горе и Албаније у НАТО, и напретком оствареним у решавању спора Грчке и Македоније, чиме је Македонија такође постала ближа чланству у Алијанси, такав аргумент више нема тежину. Такође, међународна заједница има моћ да спречи овај домино ефекат… Ово је веома специфичан случај када је наведено решење (корекција граница) једино решење. То не значи да би друге државе или ентитети требало да користе споразум Србија – Косово као модел за решавање сопствених размирица, што би требало и да буде укључено у финални споразум, који би потписале обе стране, уз гаранције ЕУ, УН и ОЕБС-а“, пише Петрич у тексту у који је наш лист јуче имао увид.

Петричев предлог да би споразум Београда и Приштине требало да гарантују водеће међународне организације поједини представници дипломатских кругова за Данас незванично тумаче као најаву могућег одржавања велике међународне конференције, такозваног „Дејтона или Рамбујеа два“, о чему је наш лист први писао.

Данас је објавио у јучерашњем броју, наводећи тврдње дипломатских извора из Вашингтона, да поједини чланови администрације САД, укључујући председника Доналда Трампа, сматрају да је потребно успоставити етничке границе, па се стога не противе територијалним променама. У сличном тону, Дојче веле јуче преноси тврдњу стручњака за Балкан Андреаса Ернста, коју је он изрекао за швајцарски Ноје цирхер цајтунг: „На Западу су промене граница по етничким критеријумима сматране рецептом за нове конфликте – напослетку су и ратови током распада Југославије ишли том логиком. Али како је косовска независност прецизно говорећи такође промена граница на етничкој бази, она је обрисана из рачунице тако што је проглашена случајем суи генерис… Нови преговарачки простор отворио се из Беле куће, где Трампова администрација не поштује старе табуе.“

Страх од јачања популизма

Као аргумент за прихватање корекције граница, Волфганг Петрич наводи и изборе за нови сазив Европске комисије и парламента 2019. године. „Врло је могуће да ће снаге популизма и ауторитаризма бити гласније и снажније него икада. Таква промена свакако не би повећала шансе за постизање узајамно прихватљивог споразума за Косово и Србију“, пише аустријски дипломата за бечки Стандард.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!