Прочитај ми чланак

Како да Дачић и Тачи постану Нобеловци

0

dacic-eston-taci

Швајцарски дневник Ноје цирхер цајтунг наводи да су неки амерички конгресмени и социјалдемократски посланици Европског парламента предлозили Ивицу Дачича и Хашима Тачија за Нобелову награду за мир.

„У њиховим земљама вест је примљена са скепсом: министар спољних послова Србије Ивица Дачић и премијер Косова Хашим Тачи“, предложени су за Нобелову награду за мир, пише швајцарски дневник Ноје цирхер цајтунг. „Номинација је чак дошла са две стране: од политичара у америчком Конгресу и социјалдемократа у Европском парламенту. Дачић и Тачи би по њиховом мишљењу требало да добију награду зато што су у априлу прошле године у Бриселу успели да се договоре око Споразума о нормализацији односа између Београда и Приштине. Јесу ли заслужили признање? Овде на то често можете добити само ироничан одговор. Чак је и Ивица Дачић рекао новинарима да сматра за напредак то што се његова кандидатура за Хашки трибунал за ратне злочине претворила у кандидатуру за Нобелову награду.“

Швајцарски лист подсећа да је Алфред Нобел који је завештао ову награду, јасно поставио правила: може да је добије само онај „ко је највише или најбоље допринео братимљењу нација. Ако потражимо мотиве двојице политичара за Бриселски споразум, показују се прагматизам у погледу сопствених могућности и опортунизам у погледу приближавања Европској унији. Не осећа се воља за стварним помирењем.“

„До јесени – када се додељује награда – има времена да се и та воља покаже. Пример за то би могла да буде недовршена српска црква усред Приштине. Црква је изграђена после 1995. као симбол владавине и после рата је више пута оштећена и скрнављена. Албански политичари на Косову с времена на време најављују њено рушење, што изазива бес и протесте свештенства. Довршавање цркве у граду у коме више нема Срба било би апсурдно; њено рушење би био ударац на верски мир. Шта чинити? Направити од ње центар за сусретања? Музеј албанско-српског суживота? Требало би Дачићу и Тачију дати задатак да израде одговарајући пројекат. Ако нађу решење, можда ће заиста заслужити Нобелову награду“.

(Дојче веле)