Прочитај ми чланак

ЕВО КАКАВ СМО НАРОД: Прелетачи – за три године се у СНС сјатило 250.000 чланова

0

Српска напредна странка, према последњим информацијама, има више од 600.000 чланова, а свакога дана редове напредњака попуњава све више прелетача.

sns

СНС је најбројнија организација у земљи, са више чланова и од синдиката.

У СНС прелазе појединци, одборничке групе, а врло често и цели општински одбори других странака. За само три последње године, број чланова се скоро удвостручио. У лето 2013. године напредњаци су бројали око 350.000 чланова, а данас неколико стотина преко 600.000.

– Грађани Србије приступају нашој странци током целе године, без обзира да ли је година изборна или није, као и без обзира да ли су избори тек расписани, или су непосредно одржани. Од оснивања, 2008. године, број чланова је у сталном порасту, и на ту чињеницу смо посебно поносни – кажу за „Блиц“ у СНС.

Далеко од двопартизма

На питање да ли се евентуално ближимо британском двопартијском систему и да ли би још нека странка могла да се издвоји, Клачар каже да је то тренутно нереално.
– Бројност напредњака говори колико су све друге странке слабе. Људи верују да се средњорочно ствари неће променити, јер је у већини општина СНС у власти.

Aко се искључе малолетне особе, па затим популација која живи у иностранству, испадне да је 20 одсто свих грађана Србије у СНС.

У тој странци наводе да су „добродошли сви који деле програмске идеје и желе да помогну у борби те партије за модерну, уређену, нормалну Србију и достојанствени живот свих њених грађана“.

– Услови су да грађанин који улази у странку буде држављанин Србије, да је пунолетан и да није члан ниједне друге политичке партије која учествује у изборном процесу – кажу у СНС.

Програмске и идеолошке разлике прелетачима не представљају проблем. Највише њих води се личним интересом, функционерском фотељом и привилегијама које она носи.

Бојан Клачар из Цесида био је изненађен бројем од 600.000 чланских карата СНС-а. Он каже за „Блиц“ да се ради о огромном броју чланова, према статистикама, вероватно највећем у историји вишестраначја, што, према његовим речима, показује две ствари:

– Прво, да људи и даље перципирају странке као једине институције преко којих могу да остварују своје интересе, и друго, да се после избора на СНС гледа као на сигурну опцију у наредних неколико година која ће управљати институцијама и јавним предузећима – наводи Клачар.

Са овако бројним чланством и разгранатом инфраструктуром, СНС је вероватно најбројнија организација у Србији, а занимљиво је да броји више чланова чак и од синдиката.

– Aко се искључе малолетне особе, па затим популација која живи у иностранству, испадне да је 20 одсто свих грађана Србије у СНС – каже Клачар, и објашњава да то говори о утицају који СНС има у перцепцији људи. Генерално гледано, овај податак говори да смо постали врста партократског друштва и да се све битне одлуке доносе у једној политичкој странци.