Прочитај ми чланак

Филе одбио предлог ДСС, Николић поручио Бриселу: Мењајте формулацију

0

Европски комесар за проширење Штефан Филе одбацио је данас у Београду предлог да Европска комисија у следећим документима изостави термин „територијани интегритет Косова“.

„Нећемо изоставити ту фразу. Она је усвојена као саставни део Извештаја о напретку Србије. Нећемо зато што чврсто верујемо да је територија један од елемената и није одлучујући фактор државности“, рекао је Филе на предлог потпредседника Демократске странке Србије (ДСС) Слободана Самарџића на седници Одбора Скупштине Србије за европске интеграције.

Самарџић, који је шеф Посланичке групе ДСС, оценио је да би због нормалних односа и даљих преговора о приступању Србије ЕУ било добро да се та фраза изостави из Стратегије за проширење.

Он је истакао да се формулација „територијални интегритет Косова“, који је употребљен у новом Извештају о напретку Србије први пут појавио у неком документу Европске уније.

Територијални интегитет се тиче суверенитета, рекао је Самарџић и истакао да тај термин ЕУ не би требало да се користи, ако је, како је објашњено, циљ био да се каже да је Унија против поделе Косова.

Самарџић је рекао да се слаже са Филеом да Србија не треба да буде за поделу Косова и напоменуо да су то идеје које се само појављују у медијима и јавности.

 

Николић Филеу: Мењајте формулацију

Београд — Томислав Николић рекао Штефану Филеу да би Европа требало, ако искрено жели да јој се Србија придружи, да измени део извештаја који помиње интегритет Косова.

„Тиме би ЕУ доказала посвећеност статусној неутралности Косова и Метохије“, истакао је председник Србије у разговору са Филеом у Београду.

Високи комесар је рекао да формулација – територијални интегритет – не прејудицира статус, истакавши да је реч о чињеници да се Европа још од 2005. године противи подели Косова, наводи се у саопштењу Прес службе председника Републике.

Николић и Филе сагласили су се да је ситуација на Косову изузетно деликатна и да свака формулација у вези са тим мора да буде јасно прецизирана.

У разговору је, како се наводи, истакнута могућност да Србија може следеће године да започне преговоре о приступању Европској унији.

Николић је истакао да „Србија не жели да пролонгира улазак у ЕУ, стављајући проблеме под тепих, већ је спремна да их решава“.

„Председник Николић је истакао да Србија чини све да се услови које је поставила ЕУ испуне и то је доказала конкретним резултатима у области реформе правосуђа, борбе против криминала и корупције, а пре свега истинском спремношћу да се односи између Београда и Приштине нормализују и сви проблеми реше кроз директне преговоре на највишем политичком нивоу“, истиче се у саопштењу.

 

( Бета, Танјуг )