Прочитај ми чланак

Ана Филимонова: Да ли Немачка гура Србију преко рубикона?

0

Анализа са позиција реализма показује да противтежа за препород Србије јесте нова етапа стратешке сарадње са Русијом.

Изгледа да западни фактор, чију ударну снагу последњих месеци представља Немачка, не жели Србији да омогући ни тренутак предаха. Тако је „Тхе Wалл Стреет Јоурнал“ од 30. септембра објавио да су српске власти послале позитивну поруку (наступи Томислава Николића и Ивице Дачића) поводом предстојећих преговора Београда и Приштине на високом нивоу, а под покровитељством Брисела. Подвлачи се следеће: Београд се заложио за поуздан мир на Косову и наставак преговора, уз понављање тезе да Србија не признаје независност Косова; Србија ће наводно због наставка преговора бити награђена добијањем датума за почетак преговора са ЕУ.

Први потпредседник владе и министар одбране Александар Вучић између осталог тим поводом указује на следеће:

Србији су заиста постављени тешки услови за добијање датума за почетка преговора о приступању ЕУ;

Могућност да се поправи положај земље налази се само у оквирима наведених услова.

Међутим, очигледно је да је на сцени некакво миксовање услова. Са једне стране „имамо децембарске услове у којима нема ни помена о укидању паралелних институција нити других ствари”. Рекло би се да се на ово може ставити тачка. Премда и децембарски услови такође морају постати део и парламентарне и јавне расправе.

Међутим, Немачка је угледала дивну могућност да за себе откине још једно парче српског колача. И, мало загризавши, наставља са експанзионистичким притиском. После завршетка председничких избора у Србији, Александар Вучић је у својству специјалног изасланика Томислава Николића у Немачкој водио преговоре са најзначајнијим званичницима ове земље.

Очигледно је тада немачка страна прешла у завршну фазу припреме терена за истицање прекомерних захтева. Вучић је приметио да је уложио све своје снаге за добијање најбољих могућих услова за земљу. То јест, током његове посете водили су се преговори о немачким условима Србији који, као што видимо, нису били разрађени до краја и сада је на ред дошла и њихова дорада.

Ипак, о преговорима који су вођени са Немачком, о њиховом садржају и без преувеличавања – о њиховом судбоносном значају за земљу – јавност која се налазила у постизборној еуфорији није уопште била обавештена. Касније, као што је познато, уследио је одиозни немачки ултиматум у седам тачака.