Прочитај ми чланак

За њих нема лекова, а ни кревета у болницама!?

0

533739-skleroza(Aло!)
Пацијенати оболели од мултипле склерозе не могу да примају неопходну терапију у болницама јер клинички центри нису набавили адекватне количине лекова, сазнаје “Ало!”. Наиме, према речима представника удружења оболелих од ове тешке и неизлечиве болести, све је више пацијената који не добијају неопходну терапију уз објашњење да болница нема лека.

– Чланови нашег удружења, које броји више од 1.000 пацијената, жале се да болничких лекова нема, као и да их клинике где се лече не примају на терапију услед недостатка кревета. Суочени смо са тешком ситуацијом. Не само због стања у здравству већ и због чињенице да је у питању тешка болест чије лечење није системски регулисано. То значи да ми чак и витаминске препарате морамо да купујемо сами, иако су нам неопходни – наводи Жељко Вјештица из Удружења оболелих од мултипле склерозе Београд. Он додаје да је мултипла склероза болест у експанзији, те да сваке године Србија броји све већи број оболелих.
– Према неким подацима, у нашој земљи има између 5.000 и 6.000 оболелих од МС. Алармантна је чињеница и да је све више младих међу оболелима. Доскора нисмо имали млађе чланове, испод 30 година, а сада их имамо. Ту су чак и они који су рођени 1990. године, што је додатно упозорење надлежнима да морају системски да реше проблем лечења болесника оболелих од МС.
 
У Министарству здравља истичу да су свесни проблема са којим се сусрећу пацијенти и да се ради на његовом решавању.
– Већ од следеће недеље ће сви пацијенти у клиничким центрима моћи несметано да примају интравенозни лек за МС. Разлог због чега је дошло до проблема јесте чињеница да се болнице нису снашле у новим централизованим набавкама, па нису наручиле довољне количине лекова – наводи Периша Симоновић, државни секретар здравља. Он додаје да је у питању искључиво технички разлог, те да убудуће неће бити тих проблема.  

 Лекове контролише само седам инспектора!

Министарка здравља Славица Ђукић Дејановић изјавила је јуче да грађани Србије користе безбедне лекове, али да на тржишту постоје фалсификати, те је стога потребно више од седам “фарамацеутских инспектора”, колико их је тренутно има. Према њеним речима, има фалсфиката, злоуоптреба, набавке лекова на црно, али, како каже, за то није надлежно Министарство здравља, већ други ресори.
– Наш инспектор је компетентан да уочи такав лек и зато је број од седам инспектора јако мали за фармацеутску контролу лекова – рекла је министарка здравља.

Нема ни “фарина”!

Више пацијената јавило се редакцији “Ало!” забринуто и због вишедневне несташице лека “фарин”! Овај лек, који служи за коагулацију крви, користи се у лечењу тромбозе дубоких вена и плућне емболије, а преписује се и особама са вештачким срчаним залисцима и после инфаркта миокарда. “Фарин”, који се без проблема може наћи у апотекама земаља у окружењу, нажалост, нема адекватну замену.