Прочитај ми чланак

Скупштина Србије: Истрага против ДС

0

Скупштина ће формирати анкетни одбор који ће испитати да ли је потпредседник ДС злоупотребио положај манипулишући подацима који слове за државну тајну, како би оборио актуелну владу

Београд – Све на чистац!
Скупштина Србије ће на предлог владајуће већине формирати анкетни одбор који ће испитати коришћење података проглашених државном тајном од стране потпредседника ДС и бившег председника Бироа за координацију тајних служби Миодраг Ракић како би се уценили политички противници, сазнаје Курир.

Опасне манипулације

Како је Курир већ писао, Ракић податке о сусретима Ивице Дачића и члана групе Дарка Шарића Родољуба Радуловића из 2008. године није достављао надлежним државним органима нити је упозорио министра полиције на потенцијалну опасност. Напротив, податке годинама касније користи као средство политичке уцене, како би се оборила Влада Србије.

– Овакве ствари не би смеле да се дешавају у правној држави. Ово је невиђена афера – неко манипулише службеним подацима како би остварио своје страначке интересе, вероватно да би се спречиле истраге о функционерима ДС а они похапшени пустили из притвора. Зато се и мора све испитати – како више нико не би злоупотребио државу зарад својих личних и страначких интереса – наглашава извор Курира из Владе Србије.

Душан Бајатовић, председник Одбора за одбрану и унутрашње послове у српском парламенту, каже да ће тражити од МУП извештај о свему што се догађало, као и извештај о томе шта је истина од свега онога што се последњих дана појављивало у медијима.

Извештаји из МУП

– У надлежности Одбора за безбедност је да испита да ли су законске процедуре у раду МУП прекршене. Кад добијемо квартални извештај, сазваћу седницу Одбора на којој ће се разматрати сва нерешена питања. Уколико тада јавност и посланици не буду задовољни одговорима, може се формирати и анкетни одбор – нагласио је Бајатовић и додао да се све околности афере морају разоткрити.

Некадашњи заменик шефа државне безбедности Зоран Мијатовић указао је на кривичну одговорност оних који су имали податке о криминалним радњама одбеглог нарко-боса Дарка Шарића, а изнели су их после четири године у политичке сврхе.

– Има и доста елемената који указују на кривична дела, поготово оних људи који су четири-пет година по природи свог посла располагали информацијом о чему се ту ради и данас су то ископали пре свега у политичке сврхе. За то у овој Србији коначно неко треба да одговара – рекао је Мијатовић.

За шта су све формирани анкетни одбори

1991.Тенкови на улицама Београда 9. марта. Епилог – директор РТС Душан Митевић и министар полиције Радмило Богдановић поднели оставке.

1993. Случај Дафимент банке стигао је у руке правосудних органа тек 2003.

2000. Околности везане за покушај убиства Вука Драшковића на Ибарској магистрали.

2001. Случај Небојше Павковића. Павковић је оптужио Војислава Коштуницу за злоупотребу војске.

2004. Афера ЕПС. Анкетни одбор утврђивао је пословање енергетског гиганта и компанија ЕФТ и „Интер­фејс“ Лазаревића и Хамовића.

2004. Афера с продајом фабрике „Књаз Милош“ из Аранђеловца.

Криминолог Златко Николић: Ракић непрофесионалан

Криминолог Златко Николић каже да би формирање анкетног одбора политизовало цео случај.

– Ово је посао за тужиоца и тужилаштво. Мора да се зна ко је и због чега шта радио. Мора се утврдити да ли су појединци за које се сумњало да су чланови нарко-кланова намерно подметани политичарима. Цела ова афера мора да има судски, а не политички епилог – рекао је Николић и додао да се Миодраг Ракић понео непрофесионално.

Зоран Бабић: Епилог мора бити у парламенту

И заменик члана Одбора за одбрану и унутрашње послове Зоран Бабић из СНС каже да свака афера свој епилог мора имати у парламенту.

– Једноставно се морају утврдити све чињенице. СНС ће се увек залагати за поштовање закона – нагласио је Бабић.

(Курир)