Прочитај ми чланак

Родитељ тукао наставника због оцене! (Видео)

0

Tuca68Крај школске године је време када се сумирају успеси и неуспеси ученика, наставника, али и када расту напетости на релацији наставник-родитељ-ученик.

(Б92)
Зато ни насиље није искључено као један од метода поправљања оцена.

Данас за лоше оцене углавном више није одговоран ученик који не учи, већ професор који није уписао петицу у дневнику. Ни од насиља више нема устручавања, па је тако Белу Блашковића, наставника физике у сомборској основној школи, на прагу сопствене куће физички напао отац ученика.

„Прво је кренуо то да уради вербално, а када је видео да не постиже ништа и да нема сведока, онда је кренуо и физички да ме преваспита. Успео је да ме удари једно два-три пута и да ме пошаље на земљу. То му није било довољно, него је наставио и ногама да ме преваспитава“, рекао је Бела Блашковић.

Иако је у овом конкретном случају окидач био мобилни телефон, до сукоба углавном долази јер је родитељима постала важнија оцена од знања које ученици треба да понесу из школе, наводе у Независном синдикату просветних радника Војводине.

„Покрајински омбудсман је евидентирао преко 300 напада ученика на професоре и отприлике 130 напада родитеља на професоре. Али то је само врх леденог брега, ја бих рекао“, казао је Хаџи Здравко М. Ковач, генерални секретар Независног синдиката просветних радника Војводине.

Као и увек, кључна реч на коју насилници забораве или је никада ни не науче је превенција. Ништа мање важни нису ни односи тамо где све почиње – у породици.

„Ако ми даједмо пример свом детету да се проблеми који постоје, у овом случају у школи, решавају насиљем на наставника, просто то ће и наше дете да прихвати као модел понашања и решаваће и неке друге ствари у свом животту, неке друге проблеме, том методом коју је видео од свог оца или мајке“, рекла је Биљана Грујић из Центар за превенцију девијантног понашања.

Једно од решења које нуди синдикат је додељивање статуса службеног лица просветним радницима, а својевремено су због тога и прикупљали потписе грађана широм Србије. Међутим, колико је статус делотворан показује то што га већ одавно имају полицајци, а статистика не бележи мање физичких напада напада на њих. Напротив.