Прочитај ми чланак

Deutsche Welle: ПОБЕДА НА ПОЕНЕ ЗА РУСИЈУ – корак уназад за Брисел и Кијев

0

POBEDA NA POENE ZA RUSIJU - korak unazad za Brisel i Kijev0

Победа на поене за Русију: невољени споразум о придруживању између Европске уније и Украјине ступа на снагу тек крајем 2015. Тиме је уздрмана европска перспектива Украјине.

Какав преокрет!

Европска унија тек што је поново пооштрила санкције против Русије како би Москву приморала да уступи у сукобу у источној Украјини, а убрзо потом Брисел и Кијев одлажу планирано спровођење Споразума о слободној трговини, који представља основу за евроинтеграције Украјине. Жеља је била да се добије на времену како би се у обзир узеле руске примедбе.

Одлука је донета у Бриселу, после састанка европског комесара за трговину Карела Де Гухта и надлежних министара из Кијева и Москве. Разговор је био кратак, али је резултат значајан: Брисел и Кијев одлажу пуну имплементацију Споразума до краја 2015. Тиме би требало да се избегне царински рат са Русијом. Постоји нада да се тако може наћи мирно решење у источној Украјини.

moskva

Москва има више од 2.000 замерки на споразум Украјине и ЕУ

Али 15 месеци је веома дуг период. Москва је изнела више од 2.000 примедби на Споразум о придруживању. Док се све то не рашчисти, конфликт у источној Украјини може се замрзнути. За Кијев би то била изгубљена територија.

Са Евроазијском унијом, а посебно Царинском унијом са бившим совјетским републикама, Москва је одавно представила контра-концепт Европској унији. А у њега се не уклапа Украјина под доминатним утицајем Брисела.

Дакле, зашто би Русија требало да има озбиљан интерес за разговор са Кијевом и Бриселом?

Европска унија и Украјина преговарају већ годинама. Кремљ је током тог периода само блокирао: прво су то биле само политичке примедбе, а затим економске санкције, а недавно је Москва чак и вможда војно кренула против Украјине.

Ако би се у обзир узели сви руски приговори против придруживања ЕУ, од уговора вероватно не би много остало. Прилагођавање Украјине европским стандардима требало је да буде подстицај за економске реформе које су земљи хитно потребне. Међутим, тај подстицај се губи ако се споразум одлаже.

 

kijev-nacisti

Да ли ће се демонстранти са Мајдана сада окренути и против ЕУ?

Стотине хиљада Украјиница је прошле зиме изашло на улице – за европску перспективу земље. Тиме су такође подржали планирани споразум о придруживању. То што су под притиском Русије, Брисел и Кијев сада одложили суштински део тог Споразума, сигурно је разочарало многе Украјинце који су зимус протествовали у Кијеву и широм земље. Узнемиреност ратом на истоку могла би да изазове нови талас протеста у Украјини, који не би био усмерен само против Русије, већ вероватно и против Европе.

У уторак (16.9.) Европски парламент и украјински парламент желе да ратификују Споразум о придруживању. Али битни делови уговора су замрзнути. Европска унија је поклекла под притиском Москве. Очигледно да европске Украјине може бити само уз сагласност Русије.

(dw.de)