Прочитај ми чланак

Ђенерал Дража и српска омладина у 21. веку

0

Ђенерал Дража је један од узора за национално деловање

Имају ли права да о Дражи кажу реч-две они који су свет угледали неколико деценија после злочиначког убиства који је над њим извршен? Да ли омладина којој су њени очеви и дедови оставили земљу без земље, народ без народа, будућност без будућности, а која се труди да све то обнови, створи и потомцима остави више неголи што је узела, сме да каже како доживљава српског Ђенерала? Сме, може и мора!

Побеђени и увређени
Неоткривање гроба Ђенерала Драже и после 60 година од његове смрти јасно говори ко је био поражен на крају Другог светског рата и ко је поражен и дан данас! Томе у прилог додајем и чињеницу да деца и унуци оних који су убили Дражу, захваљујући добро организованој комунистичкој банди (потенцирам добро организованој, а не банди), у транзиционом времену покуповаше у Србији све што се купити могло; поделили су, дакле, паре и власт, и сада, како кажу, из базе стварају надградњу. Њима се што-шта може приговорити, али их треба похвалити када су у питању вештина претварања и нове форме исте борбе.

И док се стари српски националисти још увек прегањају који национални покрет из времена Другог светског рата је био бољи и исправнији, они, комунистички синови, неколико корака испред нас, мирно чекају да се суоче са Новим Дражом. Немојте ме погрешно разумети, свакако мислим да истина треба да се зна, али откривање истине не сме да нас деактивира у времену у којем смо и остави нас у прошлости.

Да, добро сте чули, НОВИ ДРАЖА. Али не журите са доношењем пресуде.

За српску омладину у 21. веку Ђенерал Дража није само војсковођа који је касније мученички пострадао, он је много више од тога: прихватањем његових многобројних врлина и познавањем његових малобројних мана, сам Ђенерал Дража је национална организација.

И он то постаје искључиво и само захваљујући себи.

Створити организацију
Најтеже је створити организацију, створити чврсту, националну и нестраначку, пожртвовану, у саборном духу модерну организацију. Створити организацију која ће функционисати и чувати народ и када државе нема, када се отаџбина налази у јавном или тајном протекторату (садашње стање Републике Србије и Републике Српске), када Радовањски Хаг тражи главе наших Срба као што је тражио Карађорђеву пре 200 или Дражину пре 60 година. Само они који су искрено покушали да својој деци створе организацију у којој ће деловати знају колико је то тежак посао.

На том задатку, најодговорнијем националном задатку, ми смо затајили. Покажите ми младе људе у свеједно ком националном покрету у Расејању?! Покажите ми акције које српски национални покрети спроводе у дело а да нису поклоничка путовања и градња хала и домова! Зашто добро организована српска дијаспора није купила у времену приватизације и транзиције српске фабрике у Србији него су то урадила комунистичка деца? Где је српска лоби група у свим битним политичким телима великих држава у свету? Зашто нема у сваком великом граду у свету где живе Срби Центар за истраживање геноцида у Јасеновцу. Јасеновац је наше име, презиме и средње слово. Јасеновац је наше Косово. А 90% Срба данас не зна на карти да покаже где је Јасеновац!

И да не набрајам, има тога још…

Одговор је прост и болан: ми немамо организацију. Можда смо је некада имали, али је тренутно немамо. То је хиљаду пута теже од давања добровољног прилога Цркви или неким странкама, то је стотину пута теже од писања књига, текстова и обраћања на јавним скуповима; са људима је тешко радити, а са својим народом најтеже, али то је једини начин да се нашој деци остави боља будућност. Понављам: треба створити организацију!

Ђенерал као окосница организације
У тој новој, настајућој организацији, Ђенерал Дража је један од узора за национално деловање. А главне смернице те организације, по Ђенераловом узору, су:

родољубље и пожртвовање – са спремношћу и истрајношћу да се на олтар отаџбине да и свој живот. Дража новим националним посленицима казује: размисли, добро размисли, ако ниси спреман да понесеш крст и даш и свој живот за отаџбину, не прихватај се овог посла.

слободарски дух – нема те империје, нема тог тоталитаризма пресвучог чак и у најлепше демократске обланде, који може да уништи и обезвреди српски осећај и вредност “златне” слободе. Дража, први европски устаник у окупираној Европи, даје пример одлучности, спремности и хитрости слободарске иницијативе!

верност – по Светом Николају Српском, верност тријади: Бог, Краљ, Домаћин. Дража је до последњег тренутка земног живота био одан овим вредностима, иако њега није напустио и није га издао једино Свемогући Бог. Издао га је и Краљ, издао га је и део његовог народа и скоро сви савезници у које је веровао. Српској омладини то говори да у Бога треба веровати, а да у људе треба само имати поверења. Што се савезника тиче: са свима добро, а ни са ким преблизу!

герилска борба – Дража је био врхунски зналац герилског ратовања, дивили су му се и саборци и непријатељи. А герилска борба тражи креативност и мудрост у вођењу, стрпљење за окончање битке, избор друге врсте оружја за одређене услове ратовања. И управо у времену када је наша војска скоро разбијена, када се одлучујуће битке и ратови воде другим софистициранијим и “демократски” дезвољеним средствима, Дража омладини у 21. веку оставља аманет герилског умећа борбе.

саборност – једна од најважнијих особина које је у Другом светском рату имао једино покрет Драже Михаиловића била је свест о саборности и различитости народа. У Дражином покрету било је највише Срба из Србије и Црне Горе, али и много муслимана, Јевреја, Словенаца, Македонаца… У саборном духу поштовање различитости, тј. национална саборност у различитости професија, представља категорички императив новим омладинским организацијама.

Ко је Нови Дража
На крају, да одговорим ко је Нови Дража, јер знам да многи душебрижници само то чекају, а неки се можда и потајно надају да су то они! Нажалост…

Под Новим Дражом не видим новог националног лидера оличеног у неком човеку, а посебно не видим ситног и малог, национално полусвесног али потпуно каријеристички настројеног “равногорца”, који у некој кафани са два пијана другара прави 671-ви равногорски покрет. Боже, сачувај ме од дангуба!

Под Новим Дражом видим кроз 30 година јаку српску националну друштвено-културолошку организацију у коју ће ући и коју ће водити наша деца и унуци. Они су, по узору на Дражу Мученика, тај Нови Дража Победник!

Да бисмо то остварили, задаци су следећи:

старији Срби – предајте искуство и знање млађима, уложите паре у Живу Цркву и још увек жив народ, а не у малтер и гробове.

средњовечни Срби – будите спремни на највеће жртве у стварању организације. Њој подредите личне интересе, у саборном духу борите се против сујете и гордости и, као Јевреји, стрпљиво остварујте ваше циљеве.

Српска омладина – будите свесни одговорности коју ћете понети. Ваши очеви ће вам оставити нешто што они нису имали. То негујте, развијате и остављајте својим потомцима. Ако то прокоцкате, потомака неће бити.

Српски потомци – то је Нови Дража Победник!

 

Бранимир Нешић, књига Срби и кснофобија

 

(Двери)