Прочитај ми чланак

Путин, нови руски цар (3): Наизглед обична породица

0

После три и по године забављања Људмила Шкребњова и Владимир Путин венчали су се 28. јула 1983, када је он имао 29 година. Годину дана касније, Путин је отишао на школовање у Москву где су га припремали за одлазак у Источну Немачку. У Дрездену је био од 1985. до 1990. године. Људмила је о тим годинама причала:

putin-rojters_fВладимир Путин: Ћутљив и прилично дрзак по сопственом признању

– Једном смо увече седели код њега у кући и рекао ми је: „Сад знаш какав сам. Нисам баш ‘лак’ човек.“

И продужио је са самокритиком: „Ћутљив сам, прилично дрзак, што понекад може и да увреди. Просто – ризичан животни сапутник“. И наставио је: „За ове три и по године си вероватно схватила?“ Помислила сам да се растајемо. „Па – рекла сам – схватила сам.“ А он ми је одговорио сумњом: „Заиста?“ Е ту сам већ била сигурна да је крај. „Е, па ако ствари тако стоје, онда ја тебе волим и предлажем ти да изаберемо датум за свадбу.“ То је било потпуно неочекивано. Пристала сам. За три месеца смо се венчали.

ДАЛЕКО ОД ЈАВНОСТИ

Људмилини родитељи дуго нису знали чиме се бави њихов зет, али су га свеједно волели – за њих је најважније било да не пије. Уосталом, и она је сазнала тек после годину и по дана забављања чиме се њен момак бави. 

Ходајуће свезнање

Људмила Путина је својевремено говорила да њен муж није ћутљив, као што многима изгледа. Са људима које добро познаје у стању је да дуго разговара о темама које га интересују. Не воли да говори о људима, посебно не о онима са којима ради. Зна да се наљути, али се увек контролише. Увек је спреман да саслуша туђе мишљење, али одлуке доноси сам.
– Он је довољно уравнотежен човек, али га је у појединим тренуцима боље не дирати.
Људмила га је описивала и као „ходајућу енциклопедију“.

После венчања живели су у стану у Санкт Петербургу, који је његовом оцу додељен као ратном војном инвалиду, са његовим родитељима, у свега 27 квадрата. Ту се 1985. родила и њихова прва ћерка Марија, а годину дана касније у Дрездену је рођена Катерина. Обе су имена добиле по својим бакама. Путинове кћери живе далеко од политике, и не појављују се на јавним догађајима и у медијима.

Неки медији тврде да је Путин изабрао Људмилу зато што је волела да путује, па је као таква била идеална жена за обавештајца. Али, касније ће се показати да је њена младалачка љубав према путовањима нестала – пратила је свог мужа у службене посете само онда кад је то по протоколу било обавезно. Све остало време проводила је, и данас проводи, далеко од очију јавности. Ипак, друга једна Путинова потреба поклопила се са њеном, потреба за све новим и новим сазнањима. После удаје Људмила је научила четири језика, а данас брине о развоју руског језика, док је такорећи сама васпитавала децу. Оца су девојчице, како каже, виђале више на телевизији него у кући. По Људмилиним речима, Путин никада није рекао да жели сина. Увек је говорио: „Шта Бог да.“

О Путиновим ћеркама се готово ништа не зна. Оне су се у јавности појавиле само једном, на почетку његове политичке каријере. Сви каснији покушаји новинара да сазнају још нешто завршавани су штурим одговорима да девојке студирају, друже се са својим вршњацима и не желе публицитет. Нико, осим његових најближих, не зна ни како оне изгледају. Последње њихове објављене фотографије су из времена кад су биле девојчице. Такву одлуку донео је Путин из безбедносних разлога, а кажу да је то била и жеља његових ћерки. Прича се да су се школовале у Петербугу, под лажним именима. 

Татине мезимице

Путинов приватни живот је затворен за јавност. Иако се поуздано не зна шта су и где су његове ћерке студирале, прича се да је Маша завршила биологију у Лењинграду, а да је Катја студирала језике и да је специјалиста за Далеки исток. Обе говоре по неколико светских језика, свирају клавир и виолину. Описујући мужа код куће, Људмила каже да он никада не говори о проблемима. Истиче да је нежан отац, а на питање да ли оне могу то да искористе и од тате „извуку све што пожеле“, одговор је врло јасан: „Од њиховог тате нико не може да извуче шта му падне на памет.“ 

masa-katjaТатине мезимице Маша и Катја

Путинова породица била је традиционална руска и најверованије слична породици у којој је одрастао: јак отац, лидер, мајка веома важна у кући, али не и ван ње. Схватање места мужа и места жене у породици које има Путин је типично руско. Он је је с једне стране светски човек, а с друге је врло патријархалан.

Средином осамдесетих година прошлог века тридесеттрогодишњи официр КГБ Владимир Путин послат је на службу у Источну Немачку. У Дрезден је допутовао сам како би се прилагодио месту рада и припремио услове за жену и ћерку, које су му се нешто касније придружиле… Било је то турбулентно време: перестројка у СССР, мирне револуције у земљама источне Европе… Ускоро је схватио да је живот у Дрездену материјално далеко привлачнији од живота у Лењинграду. Полице продавница биле су препуне робе, а дугих редова, „сличних руским“, готово да и није било.

Људмила му се придружила у Дрездену исте године, након што је дипломирала шпански на Лењинградском државном универзитету. Ту им се 1986. године родила и друга ћерка Катја. Живели су у двособном стану, и водили наизглед сасвим обичан породични живот: децу су одводили и доводили из вртића, изводили их у паркић испред зграде…

СКРОМАН ЖИВОТ

Из безбедносних разлога, стан је био смештен недалеко од совјетске војне базе, али то није посебно помагало Путиновима да забораве осећај самоће у туђем граду.

– Седели смо на коферима и сањали о повратку кући – причала је Људмила.

Плату је добијао у девизама. Неки тврде да је она износила 1.800 марака, а мањи део у рубљама му је уплаћиван на рачун у Русији. Углавном су живели скромно и штедели за црне дане.

Немачки је течно говорио, неки тврде да је чак и владао са неколико дијалеката. Међутим, шта је тачно била специјалност новог КГБ официра никада до краја није разјашњено. На то питање, он је шкрто одговарао:

-Радио сам уобичајени посао обавештајца – прикупљање информација, обрада и слање у центар – одговарао је Владимир Путин.

(Вести)