Прочитај ми чланак

Заседа за шиптарску банду

0

zandarmerija1

(Вести)

Припадници Жандармерије ранили су најмање шест Албанаца у најозбиљнијем оружаном инциденту за протеклих десет година на административној линији уже Србије и Космета. У сукобу који трајао око пола часа, прексиноћ у атару куршумлијског села Боровац, српска Жандармерија је била принуђена да отвори ватру на организовану групу крадљиваца дрвета која је стигла са Косова.

Командант Жандармерије Братислав Дикић рекао је да је група Албанаца напала патролу Жандармерије, а да су српске снаге безбедности на месту догађаја пронашле трактор са дрвима, моторне тестере и делове личне гардеробе.

– Према информацијама Косовске полицијске службе, рањено је најмање шест Албанаца, али наше снаге и даље врше претрагу шуме. О свему смо благовремено обавестили официре за везу Еулекса и Кфора, а надлежни правосудни органи ће извршити увиђај. Жандармерија предузима мере и радње из своје надлежности, како би обезбедила сигурност грађана на овом простору – рекао је Дикић.

Мештани оближњег Боровца не крију да су се тих пола сата осећали као да је поново рат.

– Пуцало се као да је рат. Из више врста наоружања. Поред јединачне паљбе чула се и рафална. Мештани овог села су врло узнемирени и уплашени – и даље видно узбуђен прокоментарисао је председник Савета Месне заједнице Мердаре Часлав Милошевић. 

Једна од житељки села, 65-годишња Ратомирка Павловић у близини чије куће се пуцало, каже да је било стравично.

– Меци су фијукали са свих страна. Чули смо како се забадају у стабла и како кидају лишће са дрвећа – казала је Ратомирка Павловић и објаснила да у Боровцу живи двадесетак мештана међу којима је петоро деце.

Мештани су рекли и да је за последњих десетак дана ово трећи инцидент у коме је коришћено ватрено оружје.

Војни аналитичари из Србије оцењују да овај догађај неће произвести додатне компликације на југу Србије, али указују да је напад на Жандармерију доказ о размерама организоване крађе дрвета у овом делу републике.

Председник Одбора Скупштине Србије за Косово и Метохију Милован Дрецун каже да Албанци већ годинама уназад краду српске шуме, али да им је „Жандармерија сада очитала добру лекцију“.

– Жандармерија је урадила оно што јој је посао, а то је спречавање илегалног преласка административне линије и покушаје крађе. Чињеница да су ти крадљивци понели толику количину оружја указује да их је обезбеђивала нека паравојна формација, али и о ком обиму крађе је реч. Зато су сада на потезу и Кфор и Умник који би морали да реагују, али очекујем и реакцију такозваних власти у Приштини, јер ће у супротном може доћи до дестабилизације којом ће бити угрожен Бриселски споразум – оценио је Дрецун.

За некадашњег начелника Генералштаба Војске Југославије, генерала Бранка Кргу, кључно питање је да се спроведе детаљна истрага како се не би дао ни најмањи повод за сумњу у оправданост реакције Жандармерије.

– Из досадашњих новинских извештаја не сазнајемо кључну информацију, а то је ко је први отворио ватру и зашто. Јако је битно да се после оваквог инцидента не појави и најмања сумња у исправност деловања наших снага безбедности – истиче генерал Крга који такође не очекује да би могло да дође до ескалације сукоба.

– На овакве инциденте треба рачунати и у будућности, али сумњам да ће доћи до ескалације зато што то није у интересу ни Албанаца ни државе Србије – објашњава Крга.
И професор на Факултету безбедности, Зоран Драгишић упозорава да је битно потпуно разјаснити овај инцидент како не би дошло до могуће политичке инструментализације.

Драгишић: Тапкање у месту

– То што су се сукобили полицајци и крадљивци дрвета је један ниво приче. Сасвим други је да су у питању наоружани Албанци с једне и Жандармерија МУП Србије – с друге стране – истиче Зоран Драгишић и упозорава да би овај инцидент лако могао да скрене преговоре у Бриселу на сасвим други колосек.
– Уместо преговора о енергетици и телекомуникацијама, плашим се да би прича могла да се врати на питање безбедности. То би онда било тапкање у месту које никоме не одговара, а понајмање Србији – каже Драгишић.

Дрецун: Нека Тачи нареди својима

Милован Дрецун каже да је овај догађај и добар испит за међународну заједницу и приштинске лидере.
– Хашим Тачи је та фигура која може и има моћ да спречи радикализацију овог догађаја. Међутим, на потезу је и међународна заједница која мора Приштини да објасни да је дестабилизација безбедносне ситуације на југу Србије, по њих катастрофална опција. Притом, и Кфор, Еулекс, али и КПС убудуће морају озбиљније да се суоче са организованом крађом српске шуме – истиче Дрецун.