Прочитај ми чланак

Забрињавајући резултати ПИСА теста: Средњосколци из Србије касне годину дана за вршњацима

0

dru-pisa_620x0

Више од трећине 15-годишњака у Србији функционално је неписмено, показали су резултати последњег ПИСА тестирања, објављени у уторак у ОЕЦД-у у Паризу. Готово 40 одсто ученика испод је нивоа математичке функционалне писмености, трећина не задовољава језичке минимуме функционалног знања, док је око 35 процената научно функционално писмено.

Од четири тестиране области, српски ђаци најбоље су се показали за компјутером – у решавању проблемских задатака. Ту је око 28 одсто испод минимума функционалне писмености.

На скали са 65 држава за последње три године, од претходног тестирања, попели смо се за свега четири места – са 47. на 43, али смо и даље далеко иза ОЕЦД просека и држава из региона – Хрватске и Словеније.

У целом свету током прошле године тестирано је око пола милиона 15-годишњака, а у нашој земљи је у класичном тестирању учествовало 5.000 ђака из 200 школа, а око 2.500 је решавало и проблеме на компјутеру. Успеси су бодовани од 400 до 600, где је ОЕЦД просек 500 поена. На математичким проблемима освојили су 449, у читалачкој компетенцији прикупили просечних 446, у научним питањима један бод мање, док су деца из Србије у компетенцији за решавање проблема освојили 473 бода. У односу на претходни циклус, на математичким питањима ученици су освојили седам бодова више, на језичким четири, а научним два бода. Решавање проблема први пут је у Србији тестирано ове године.

У математици, језику и науци наши ученици, показује анализа српског ПИСА тима, заостају целу једну годину учења за вршњацима из држава ОЕЦД, док у решавању проблема имају заостатак од полугодишта. Највише забрињава заостајање у читалачким знањима, која показују да трећина деце не разуме текст који прочита.

– Постигнуће из читалачке писмености најважније је у животу, у свакој појединачној ситуацији. Оно доприноси бољим или лошијим резултатима у осталим областима. И док ходамо улицом морамо да читамо саобраћајне знаке – објаснила је Драгица Павловић Бабић, координатор ПИСА тима у Србији. – Бележимо мали напредак, али морамо да више напредујемо.

Она је додала и да је ова група са најнижим резултатима, у којој се нашло више од трећине српских ђака осмог и првог разреда средње школе, веома ризична, јер је процењено да ће они, као функционално неписмени, имати проблема у школовању, разумевању садржаја и савладавању наставних програма.

Резултати готово идентични онима од пре три године показују да у претходном периоду очигледно није учињено готово ништа да би деца напредовала. За наредни циклус и тестирање 2015. године, најавио је проф. др Томислав Јовановић, министар просвете, науке и технолошког развоја, почећемо већ сада да се припремамо.

– Подаци показују да напредујемо, мада морамо много да радимо. Немамо могућност да исправимо грешке, али већ почињемо припреме за следећи тест. Резулати тестирања 2015. биће значајно бољи – обећао је министар.

– Искуства Хрватске и Словеније показују да припреме могу да дају значајне резултате. Садашњи резултати помоћи ће нам да видимо где је наш образовни систем и како се могу унапредити наставни програми, уџбеници и настава.

Истраживање је и ове године показало разлике међу резултатима дечака и девојчица. Оне су боље у читању и разумевању текста, они бољи у математици и решавањима проблема, док су подједнако успешни у научним задацима.

И овог пута најбоље се показао образовни систем источноазијских земаља, па су у врху Шангај, Сингапур, Хонгконг, Тајпех и Кореја, док су најлошији ђаци из Перуа.

(Новости)