Прочитај ми чланак

Веза између кавачког клана и полиције: Казна за полицајку испод законског минимума

0

Полицајка Марија Николић, која је била у аутомобилу са битним чланом кавачког клана Даворином Балтићем кад је он убијен у јануару 2018. године, осуђена је на годину дана кућног затвора јер је након убиства из кола изнела његов пиштољ и бацила га у контејнер. Николић је осуђена на казну испод минимума који је прописан законом за ово кривично дело. Пресуда није коначна и на њу се Николић и тужилац могу жалити Апелационом суду у Београду.

Судија Зоран Божовић рекао је да је одлуку донео имајући у виду олакшавајуће околности, односно да је полицајка Марија Николић била у стању смањене урачунљивости када је носила пиштољ и бацила га у контејнер, пише КРИК.

– Наводе браниоца нисмо могли да прихватимо нити придодати значај страху јер је реч о полицијском службенику који треба да зна шта је оружје и какву опасност може да нанесе – рекао је судија осврћући се на тврдње адвоката оптужене да је Николић била толико уплашена за свој живот да није знала шта ради и да је лако могла да буде и неурачунљива.

Судија Божовић је казао да је због олакшавајућих околности Николић осудио на годину дана кућног затвора – казну која је двоструко мања од минималне казне прописане законом.

Николић ће казну служити код куће без електронског надзора, такозване наногице. Суд Николић није изрекао забрану рада у полицији, јер тужилац то није ни тражио.

Тужилац није присуствовао изрицању пресуде, а Николић је плакала у суду.

Њен адвокат Денис Бећирић рекао је да ће се жалити на пресуду јер сматра да није доказано да је Николић прекршила закон.

Николић је 1. јануара 2018. године била у аутомобилу са својим кумом Даворином Балтићем, битним чланом кавачког клана, када су двојица нападача на њих испалила кишу метака. Балтић је страдао, а Николић, која је била на месту сувозача, прошла је неповређено.

Након пуцњаве Николић је у оближњи контејнер бацила Балтићев пиштољ који је био у прегради у сувозачевим вратима, па је оптужена за нелегално ношење оружја.

Николић, која је била у полицијској униформи у време убиства, на суду је испричала да је тог дана са својим кумом Балтићем ишла до Копаоника и назад. Око сат времена пре поноћи колима су улазили у гаражу у згради на Врачару где Балтић живи и тада се зачула пуцњава, а кум јој је рекао да му дода пиштољ из преграде сувозачевих врата, рекла је.

– Они су пуцали на нас неко време. Онда је све престало. Кум није мрдао – испричала је Николић.

Рекла је да је потом покушала да извуче свој службени пиштољ пошто се плашила да су нападачи и даље ту, али да није успела и због тога је понела Балтићев. У униформи је била јер је те вечери требало да ради на Врачару. Николић је изашла из кола, отишла до стана Балтићеве породице, а потом изашла напоље и пиштољ бацила у оближњи контејнер. Испричала је и касније колегама рекла шта је урадила.

– Нисам имала намеру да тај пиштољ носим. Да је тако, могла сам само да не кажем где је пиштољ и нико не би знао – рекла је Николић.

Током суђења је вештачено њено психичко стање и утврђено је да је након пуцњаве била у стању смањене урачунљивости. Вештак је утврдио да је полицајка била под великим стресом и у стању шока јер је била у колима на која је пуцано. Због тога је крајем прошле године измењена првобитна оптужница из маја 2018. године.

Тужилац Александар Исаиловић је у завршној речи посебно истакао да Николић као полицијска службеница морала да зна да је Балтић био лице из криминогене средине и да због тога није смела да се дружи са њим, као и да је морала да зна да не сме да носи његов пиштољ.

Њен адвокат Денис Бећирић рекао је да полицајка није имала намеру да угрози било чију безбедност и да је реаговала готово несвесно. Нагласио је да то што је била Балтићева кума нема везе са случајем и додао да је она оптужена како би се јавности послала порука да је полицајка која је била у колима са криминалцем оптужена.

На суђењу нико није упитао полицајку због чега је са Балтићем ишла на Копаоник и назад. Новинари КРИК-а открили су да су се њих двоје на овој планини срели са Урошем Љубојевићем, чланом хулиганско-навијачке групе „Јањичари“ која је блиска кавачком клану, али је сврха њиховог састанка остала непозната.

Ово је само једна од веза кавачког клана и припадника полиције које су откривене у јавности.