Прочитај ми чланак

Усташки гмаз из Матице хрватске: Ми смо имали културу, а Срби ракију и прасетину

0

У емисији "Добро јутро, Хрватска" данас су гостовали Дубравка Брезак Стамаћ из Друштва хрватских књижевника и Марио Јареб, потпредседник Матице хрватске, који је рекао како српски народ нема ништа слично са европским народима.

Тема су били књижевност, језик и проблем који је настао са Србијом због, како наводе, присвајања дубровачких писаца и књижевности.

Марио Јареб је на почетку гостовања говорио о историји Матице хрватске, која сутра слави 180 година. Онда се дотакао хрватског језика и његовог положаја у Југославији, пише Индеx.хр.

Водитељ је с питањем језика отишао век уназад.

„Кад говоримо о том језику, долазимо до спора који нас прогони од 19. века и Вука Караџића који је тврдио да су сви штокавци Срби. Је ли тако? И због таквих идеја је заправо требало да ратујемо. Сад долазе ова нова присвајања хрватских књижевника у српском школском програму и у закону о културном наслеђу“, рекао је водитељ.

О томе је онда прво говорила Дубравка Брезак Стамаћ, чланица Хрватског друштва књижевника.

„Ја бих се прво вратила на ово мало пре, кад сте рекли да хрватског народа не би било без Матице хрватске. То је овако мало популистички, неће се Матица хрватска увредити“, рекла је Брезак Стамаћ.

Гусле и ракија

Јареб је онда коментарисао који су то књижевници које Србија присваја.

„Реч је о дубровачкој књижевности. Да се послужим једним изразом, о такозваној ‘српској Атини’, како то воле да кажу. Дубровник је увек био и мета великосрпских присезања. И дубровачка књижевност као један од највећих досега хрватске културе, с обзиром да у то доба Срби имају гусле, ракију и прасетину, немају ништа сличнога што би их сврстало међу друге европске народе“, рекао је Јареб.

Водитељ га је затим питао је ли то фалсификовање историје.

„Ви не можете Србију присилити да одустане од тога. Добар пут би био да се наша култура представља на страним језицима. Ви у иностранству имате много неинформираних људи, они би такође требало да разумеју о чему се ради“, каже Јареб.