Прочитај ми чланак

Срамота: Руси, уз подршку радника, дају паре да покрену производњу, држава не да!

0

sejalice-ya-ruse
(Вечерње новости)

Надлежни из Агенције за приватизацију скоро деценију оклевају у случају реструктурирања „Мајевице“. Хоће да одреше кесу, али власник добар посао „заплиће у кучине“.

„Мајевица“ производи машине које траже Руси запело је јер купац није арапски шеик
Фирма „Техника сервис“ из Вороњежа у Русији проценила је да би бачкопаланачка „Мајевица“ била добар део њеног система, јер су програми ових произвођача пољопривредних прикључних машина комплементарни и руски газда је спреман да одреши кесу. Међутим, скоро деценију, Агенција за приватизацију, испред државе, садашњи власник „Мајевице“, никако да каже Русу цифру и да се посао заврши, него, како оцењују Паланчани, добар посао – „заплиће у кучине“.

БЕРАЧИ, ПУМПЕ, ЦИСТЕРНЕ

Најпознатији производ „Мајевице“ је пнеуматска сејачица, али не заостају ни берачи кукуруза, тракторске приколице, пумпе и цистерне за течна горива, алатне машине…
Са 30 одсто капацитета, „Мајевица“ може да подмири потребе региона, а већи део производње продали би на огромном руском тржишту.

Због одуговлачења да ова фирма у реструктурирању добије стратешког партнера, највише страхује око 200 преосталих радника „Мајевице“, који су успели да сачувају фабрику, некадашњи металски гигант, после две промашене и пропале приватизације, којима је највише кумовала Агенција за приватизацију.

– Компанија „Техника сервис“ хоће да купи и плати „Мајевицу“ и неко треба да каже колико кошта и цео посао је завршен, али код нас не може једноставно, ако икако може компликовано. Наводно, сад су у том послу сметња превазиђени закони – каже Раденко Комад, директор „Мајевице“, који додаје да је прича о овом стратешком партнерству почела још у време министровања привредом Драгана Бубала.

Ако дође до партнерства са „Техником сервис“ у паланачкој фабрици нашло би посао још 300 радника.

– То би био огроман добитак за град и општину са 9.000 незапослених, као и Србију. Зато се не може схватити оклевање с наше стране. Уместо да ми вучемо купца за рукав, он мора да нас пожурује – наглашава за „Новости“ Комад.