Прочитај ми чланак

ШКОЛСКИ ПРИМЕР КОРУПЦИЈЕ Ко све на конкурсима добија новац из буџета?!

0

На јавном градском конкурсу у Новом Саду, овогодишњој омладинској престоници Европе, новац за пројекте у области омладинског сектора добило је више организација које постоје само у евиденцији АПР-а. Немају пословну активност, немају своје интернет странице, ни профиле на друштвеним мрежама... Практично, постоје само фиткивно.

Један од таквих примера је покрајински конкурс, где је новац додељен удружењима основаним свега седам дана пре истека рока за пријављивање.

У години када је омладинска престоница Европе, Нови Сад је за пројекте од јавног интереса из омладинског сектора издвојио 20 милиона динара.

Појединачно, стотинак удружења добило је између 70 и 310.000 динара, каже новинарка Радија 021 Горица Николин.

„Као новинарка која се бави локалом, нисам чула за 50 одсто тих организација“, истиче.

Њено истраживање показало је да чак трећина њих, изузев у евиденцији АПР-а, фактички не постоји.

„То су организације које ми називамо фантомским зато што су непостојеће на интернету, у претрагама. Никакве активности њихове нису познате. Порука је велика, а то је – заиста не морате да постојите да бисте добили новац“, каже Николин.

Да је то ставка која би требало да умањи њихове шансе за добијање новца из буџета, став је Центра за развој демократског друштва Еурополис.

Њихов пројекат је одобрен, али им то не мења мишљење – да је овогодишњи конкурс најмање транспарентан бар у протекле три године.

„Ако ти немаш своју страницу, ако немаш свој сајт, ако немаш било какав траг електронски о било каквој вашој активности, то значи да ваши капацитети треба да се оцене са нулом“, сматра Дане Прибић из Еурополиса.

И на покрајинском нивоу слична ситуација. За подршку спровођењу омладинске политике, 11 милиона динара распоређено је на 58 организација. Укључујући и оне основане свега осам дана пре истека рока за пријављивање. Две панчевачке организације регистроване су истог дана, на истој адреси и са истим циљевима. А иза њих стоје мајка и ћерка.

Теодора Момчиловић Костић из Омладинске организације „Млади за младе 013“ објашњава да је удружење требало да буде основано једно месец, два раније.

„Али ја нисам стигла јер двоје мале деце имам. И ето, уз мало среће, прошла сам конкурс, не знам ни ја сама како, верујте“, каже Момчиловић Костић.

Упитана да ли је друга организација – „Рука руци 013“ – организација њене мајке, Момчиловић Костић одговара потврдно: „Јесте, да, то смо исто заједно правиле мајка и ја.“

Додаје да нису политички активне, а да су пројекте писале из хобија. По којим су критеријумима ове организације без референци и претходног искуства, добиле новац, нису нам одговорили у Покрајинском секретаријату за спорт и омладину.

https://twitter.com/srbininfo/status/1156953044917137411?s=20

Први човек Покрајинске владе Игор Мировић каже – провериће.

„То је сасвим сигурно преседан и нешто што без увида у тај предмет не могу да вам објасним. Оно што је јасно јесте да критеријуми по којим неко може да добије средства морају бити везани пре свега за квалитет рада удружења“, поручује Мировић.

Односно, како додаје, за њихов допринос одређеној области. У којој, у овом случају, нису ни постојали.

https://twitter.com/srbininfo/status/1156938560190263297?s=20