Прочитај ми чланак

РУСКИ ФАКТОР – ново од „обојених“ технолога у Србији

0

Проевропска опозиција вади нови кец из рукава - Русију. Тачније, проруску коалицију "Двери-ДСС".

Фото: Србин.инфо

Фото: Србин.инфо

„Руски фактор се као никада раније активно користи на политичкој сцени“ – тако је недавно руководилац Руског Института за Стратешка Истраживања Генрал Решетњиков оценио ситуацију у Србији. Руска застава, углед председника Русије, и растући утицај Русије у савременом свету, постају све привлацнији за политичке технологе. У сврху изборне трке имиџ „пријатеља Русије“ код многих српских политичара се подразумева, али јединствени случај његовог коришћења ми имамо данас, у време када је РИК изашао у јавност са информацијом о пребројаним гласовима.

Избори у Србији су били одржани у недељу, 24. априла. Коначни резултати, уз поновно гласање на више места, су били објављени у четвртак, 29.априла. Ова четири дана су држала напетим читаву опозицију, односно странке које су рачунале да пређу цензус, и проевропску, која је до недавно заузимала доминатни положај на власти, и коалицију проруског опредељења.

Следећи дан после затварања биралишта и пребројавања 98 одсто гласова, док су многи руски медији једногласно ширили причу о победи проевропске опције, „проруска“ опозиција вец је стигла да прими и да објави неколико честитки из Државне руске Думе, РИСИ и других руских организација, будући да се налази на десетине хиљада гласова од реалних резултата избора.

Дан касније, опозиционе странке који се отворено залажу за улазак у НAТО и ЕУ под било којим условима и „патриотска“ коалиција „Двери-ДСС“ сешће за исти сто са циљем да се изради план, који ће демаскирати нелегитимност изборног процеса као и изборних институција.

Владимир Зотов je руски аналитичар који тренутно борави у Србији.

Аутор: Владимир Зотов je руски аналитичар који већ неко време борави у Србији.

Тако се у Србији зачиње нови „обојени“ покрет.

Обојени зато што било који преврат мора да буде заосниван на социјалном протесту, било студентском, радничком или на резултатима избора. Кад је народ изведен на улицу, и дат је симбол уједињења, управљање тим масама је већ ствар технологија.У Србији се већ једном десио 5. октобра 2000.године уз политичко уједињавање званом ДОС и организацијом ОТПОР, данас професионалним револуционарима под новим именом ЦAНВAС. Данас те исте петоктобарске странке поново седе за истим столом гајећи наду за враћањем изгубљене власти после „успостављања режима“ Aлександра Вучића и после победе коју су руски медији објавили као победу европског пута. Очигледно да се пут испоставио недовољно европским за странке високих европских идеала, па су одлучили да се та ствар „исправи“.

Знајући то да је народ више сит тих прича, проевропска опозиција вади нови кец из рукава – Русију. Тачније, проруску коалицију „Двери-ДСС“. Та коалиција уз прихватање честитки из Русије и на данашњи дан бројећи 4,9 посто гласова излази са причом о крађи и изборним махинацијама од стране постојеће власти. Уз „руски штит“ они излазе на конференцију за штампу у истом реду са лидерима пронатовских партија и најављују ујединење снага и организацију уличних протеста ради исте слободе, демократије и поштених избора као и 2000.године.

Све ово се чини без обзира на РИК-ово одобрење захтева за увид у бирачке материјале. Дакле, политика у оквирима постојећег система опозицији не одговора, па је ту борбу неопходно пребацити на улицу, где ће у првом реду „Двери-ДСС“ махати руском подрском, а за њима ће корачати познате пронатовске фигуре.

Ипак, недавни протести нису показали велику подршку тим снагама. Без обзира на то, власт је уз причу о спољашњем, западном притиску изјавила да је спремна да се нађе у Скупштини са лидерима свих тих опозиционих странака јер талас обојених покрета већ дуже време прети да се пребаци и у Србију, и најбољи пут за ово је уједињење уз легитимитет “руске подршке”.

Та дешавања је могуће спречити само уз трећи друштвени пол, онај који ће уместо љуљања брода за или против једног човека вратити и водити политику у смеру решавања постојећих проблема, и на тај начин заступати жељу већине за зивотом у стабилној и просперитетној држави.