Прочитај ми чланак

Продаја хришћанских храмова (3): Пошто Свети олтар?

0

oltar

Америка је данас права слика религија у 21. веку. Цркве све чешће имају таблу на којој пише „на продају“, и најчешће постају канцеларије, раскошне породичне куће или хиндуистички храмови. У интернет огласима се нуди око 500 цркава за продају и изнајмљивање. Последњих 20 година у Сан Франциску је уобичајена ствар купити цркву.

Некадашња лутеранска црква у близини парка Делорес претворена је за три милиона долара у породичну кућу у којој сада живи писац Сиамак Акхаван. Изградња цркве почела је 1909. године и од тада је променила бројне власнике, а у њој је 1963. била смештена фабрика фитиља за свеће. 

Порез није шала

Џамија у Атланти је такође је доспела на зуб пореских власти јер је само делимично платила порез за 2011. годину. Власници џамије морали су платити око 6.000 долара за заложно право и тако спречити продају имовине.

Акхаван је купио 2007. године, додао спратове, степенице и бројне собе па се сада кућа простире на око 1.500 квадратних метара. Иако је вредност куће процењена на 10, Акхаван је продаје за 7,49 милиона долара.

Католичка црква Свети Јосип је затворена још 1989. године, а пре неколико година је претворена у пословну зграду од 22.000 квадрата канцеларијског простора са рестораном.

У Њу Џерсију продаје се за 700.000 долара у центру Бриџтауна црква Светог Андреја са триста места, чије се приземље користи као вртић, а Епископална црква нуди се за 2,6 милиона долара са напоменом:

„Све црквене реликвије, укључујући витраже, олтар и свећњаке, нису укључене у продајну цену, али могу се купити засебно!“

У Америци се демографија константно мења, синагоге постају џамије, а пословне зграде пагоде. Католички верници смањили су се са 75 одсто 1955. године на 45 одсто после 2000. године. Латиноамериканци се све чешће изјашњавају као „бивши католици“,

постају пентекосталци или евангелисти, или се изјашњавају као агностици или атеисти.

Иако је хришћанство и даље доминантна религија избора у САД, друге религије имају све већи број поклоника, као што су хиндуизам у Аризони и бахаизам (универзална религија, нема свештенство ни ритуале, осим што обављају заједничку молитву првог дана у месецу и посте деветнаест дана у марту) у Јужној Каролини.

Агенције за продају некретнина тврде да је распродаја цркава посебно добила маха од 2008. године када су многи Американци банкротирали због нереалних стамбених кредита. Отад се нису опоравили ни грађани, ни мање цркве. Само у последњих годину дана донације црквама су пале за 10 одсто. 

Храм коцкара

Пореске власти у регији Нижњи Новгород у Русији пре четири године ставиле су на аукцију џамију Ал-Рашад због пореских дугова од 20 милиона долара. Локални бизнисмен Фајез Гелманов изградио је џамију у свом родном селу Међањ у касним деведесетим. Он је изјавио да је саградио џамију за село, али је она остала наведена као имовина његове компаније. Основна делатност Гелманова је било коцкање. Пошто је влада Русије забранила коцкање 2009. године, компанија је прогласила стечај и остала дужна 600 милиона рубаља држави. Сва имовина нашла се на аукцији. 

(Вести)