Прочитај ми чланак

ПРИЈАВА ИСПИТА И ДО 5000 ДИНАРА: Факултети деру студенте где стигну

0

Студентима у протесту највише гнева изазива чињеница да плаћају све могуће таксе.

studenti01Факултети одлично зарађују на студентима

Тако се и један од главних студентских захтева односи на плаћање најучесталије факултетске таксе – пријаве испита. Студенти траже да прва пријава испита буде бесплатна за све студенте, а да свака наредна кошта 100 динара.

Судећи по актуелним ценовницима, факултети на овој такси сада веома добро зарађују. Њена цена креће се од 200 до чак 5.000 динара.

Економски факултет у Суботици, рецимо, сваку пријаву испита наплаћује по 500 динара. Правни факултет у Крагујевцу прве три пријаве наплаћује по 600 динара, а сваку наредну 900. Докторанде нарочито ударају по џепу. Оне на ФОН-у пријава испита кошта папрених 5.000 динара, а на ФПН-у 3.000 динара.

– Мислим да би прве две пријаве испита требало да буду бесплатне, а ко мора и трећи пут, ред би био да плати. Сматрам и да та цена мора бити реална – каже проф. др Зита Бошњак, проректор за наставу Универзитета у Новом Саду.

И у Министарству просвете сматрају да су студентске таксе папрене, али објашњавају да они не могу да утичу на цене, већ само да апелују на факултете да испоштују поменуте студентске захтеве.

Вербић: Потребан нов закон о високом образовању

Студенти имају оправдане захтеве за реформу образовања и измене Закона су само „последња преправка“, али нам је потребан нов закон о високом образовању, рекао је данас министар просвете Срђан Вербић, након постигнутог договора са студентима.

verbicСрђан Вербић

„Динамика реформе у високом образовању је неадекватна и због тога имамо проблем“, рекао је министар и навео да без озбиљне реформе високог образовања измене закона нису довољне.

„Можда ове измене треба посматрати као последњу преправку, али потребан је нови закон у чију израду ће бити укључени студенти“, рекао је Вербић новинарима и нагласио да су разговори са студентима трајали пет сати.

Најзначајнији исход данашњих разговора, како је рекао, јесте то што је решен такозвани апсолвентски стаж.

То значи да студенти уписани у прву годину студија школске 2010/11 године, односно 2011/12 године задржавају статус из претходне године студија најдуже годину дана по истеку редовног рока студија.

Студенти су, како каже Вербић, упали у невољу спорошћу промена на универзитету и Министараство ће учинити све да ти студенти могу нормално да заврше студије.

Он је као други позитиван исход разговора навео то што су сва решења утемељена у закону.

„Законе које смо донели морамо да поштујемо, али без озбиљне реформе високог образовања, измене закона неће бити довољно добре“, рекао је министар.

Председник Студентске конференције универзитета Србије Данило Јеремић рекао је да су студенти задовољни исходом разговора са министром и да најављеног протеста, у понедељак испред Владе Србије, неће бити.

Постигли смо договор да се студенти уписани у прву годину студија школске 2010/11 године, односно 2011/12 године задржавају статус из претходне године студија најдуже годину дана по истеку редовног рока студија, рекао је Јеремић новинарима испред Министарства просвете.

Што се тиче захтева студената везанг за генерацију уписану 2006. године, Јеремић каже да се не може мењати закон али имамо одлуке универзитета и факултета којима се продужава статус за још годину дана.

Министарство ће дати препоруку да свим тим студентима факултети продуже статус, рекао је Јеремић.

Што се тиче испитних рокова, остаје пет, али је договор да на факултетима, на захтев студентског парламента у сарадњи са управом, организују додатне рокове.

„Данас многи факултети, осим обавезних рокова прописаних законом, додељују ванредне термине за полагање испита“, рекао је Јеремић.

Такође, како је навео, у сарадњи са студентима, хитно ће почети рад на новом закону о високом образовању, као и рад на подизању квалитета наставе.

Он је поновио да сви студенти који су остварили 60 бодова морају бити на буџету, а за оне који имају више од 48 бодова треба предвидети могухност суфинансирања.

У наредним данима, како је рекао, биће сачињена тачна евиденција тих студената.

„Усвојеним захтевима студенти треба да буду више него задовољни“, рекао је Јеремић.

Разговори министра са студентима почели су јутрос и трајали су пет сати.

(Блиц)