Прочитај ми чланак

Председседнички избори у Русији:Високи стандари и убедљива победа Владимира Путинa

0

Председнички избори у Русији завршени су са рекордним показатељима. Према резултатима обраде 100% гласачких листића победу је однео актуални председник Владимир Путин са 87,27% освојених гласова.

На другом месту је кандидат Комунистичке партије Русије Николај Харитонов да 4,31% гласова, на трећем кандидат партије „Нови људи“ Владислав Диванков са 3,85% гласова, а на четвртом Кандидат Либерално-демократске партије Русије Леонид Слуцки са 3,20% гласова.

Постигнутим резултатом Владимир Путин оборио је два рекорда истовремено – свој лични и рекорд председничких избора у Русији од 1996. године наовамо. Претходни лични рекорд Владимира Путина износио је 76,69% освојених гласова бирача и постигнут је на изборима 2018. године. На изборима 2012. године руски лидер освојио је 63,6% гласова, 2004. и 2000. године он је освајао 71,31% и 52,9% гласова бирача. Дмитриј Медведев на председничким изборима 2008. године приближио се претходном рекорду Путина са 70,28% освојених гласова, а Борис Јељцин 1996. године постао је председник тек у другом кругу са добијених 53,82% гласова бирача.

Излазност је ове године достигла 77,44%, а више од осам милиона гласача искористило је могућност да гласа преко електронског сервиса.

Председнички избори 2024. године у Русији историјски су и по томе што су у гласању први пут учествовали становници нових региона Русије. Према подацима Централне изборне комисије, у сваком од четири региона – Луганској и Доњецкој Народној Републици, Херсонској и Запорожској области, излазност је премашила 80%. Међутим, о важности протеклих избора за Русију и њене грађане сведоче не само суве бројке, већ и расположење грађана који су излазили на биралишта. О томе су медијима испричале међународни посматрачи из Србије – народни посланик XИ сазива Народне скупштине Србије Марија Јанушевић и директор Центра геостратешких истраживања из Београда Драгана Трифковић, које су ток гласања пратиле у Републици Башкортостан.
Историјски за Русију, важни за цео свет

По речима Марије Јанушевић, овогодишњи председнички избори одредиће развојни пут Русије дуги низ година унапред. Грађани републике очигледно су тога били свесни када су долазили на биралишта.

„Долазли су да гласају како стари људи, тако и сасвим млади, они за које је ово било прво учешће у изборима. Већ првог дана гласања 15. марта било је приметно да је изазност врло велика.

Претпостављам да је узрок томе важност ових избора, који су у многоме историјски како за Русију, тако и за цео свет. Скоро сам сигурна да ће њихови резултати убудуће донети неке врло важне промене“, – прокоментарисала је бивша народна посланица спрског парламента.

Марија Јанушевић, која је као политичар учествовала у многим изборима у Србији, посебно је истакла организацију самог изборног процеса. Она је испричала да су на свим биралиштима, како оним у главном граду републике Уфи, тако и на оним у малим местима у околини, били постављени панои са информацијама о кандидатима, о процедури гласања и попуњавања листића, о саставу изборне комисије. Свугде је био изложен контакт председника комисије.

„Сваки бирач је непосредно пре гласања могао да се упозна са сваким делом изборног процеса“, – приметила је госпођа Јанушевић у интервјуу за руске медије.

Она је такође приметила да су кабине у којима су гласачи попуњавали листиће биле потпуно изоловане, тако да нико није могао да види коме грађани дају свој глас. Са друге стране читаво пространство око гласачког места било је под видеонадзором, тако да и најмањи инцидент остаје заувек забележен на видеоснимку. Такође на сваком биралишту постојали су сефови за чување изборног материјала у току ноћи. Мобилни тимови имали су специјалне „коферчиће“ које су користили приликом одлазака на кућне адресе, испричала је посматрач из Србије.

„Поред нас међународних посматрача, ток гласања пратили су и представници свих кандидата који су учествовали на изборима. Можда се ради о добро разрађеном систему контроле, али ми заиста нисмо приметили ни један прекршај. Русија је свету показала лице организоване и демократске државе“, – закључила је Марија Јанушевић.

Драгана Трифковић из Центра геостратешких истраживања имала је прилику да посматра изборе како у другим земљама Европе, тако и у Африци, у земљама Блиског Истока. Ослањајући се на своје искуство она је истакла да када је реч о транспарентности гласачког процеса многе земље могу да се угледају на Русију.

„Сматрам да је руски систем отишао далеко унапред, пошто грађани у Центру за посматрање избора имају могућност да уколико желе погледају шта се дешава на сваком гласачком месту“, – испричала је госпођа Трифковић.

Такође на руским изборима ради тим правника, који оперативно резматрају сваки проблем који се појави непосредно на бирачком месту и о којем саопште посматрачи из Дома друштвених организација или акредитовани представници кандидата, додала је она.

«То сведочи о врло озбиљној организацији изборног процеса, где се сваки његов појединачни сегмент узима у обзир. Нешто слично ја више нигде нисам видела“, – приметила је Драгана Трифковић.

По њеним речима, много је лакше посматрати изборе у Русији, него у неким европским земљама, где нема свих тих механизама. Зато је у Европи понекад тешко ценити регуларност изборног процеса, додала је Трифковић.

„Такође у Русији постоји важна разлика у односу на друге земље у које такође одлазе међународни посматрачи. Говорећи на основу сопственог искуства могу да приметим да многи учесници међународних мисија ОЕБС-а, ЕУ или неких америчких фондова на изборе у поједине државе долазе са унапред припремљеном агендом. Зато се они не могу назвати независним посматрачима у правом смислу те речи“, – подвукла је директор Центра геостратешких истраживања.

Према њеном мишљењу, улога ових посматрача је да утичу на оцену избора. Са друге стране, у Русији међународни посматрачи никад не добијају никаква упутства, истакла је госпођа Трифковић.

«Увек сам искључиво на основу сопственог искуства могла да оценим у којој мери избори одговарају демократских стандардима. Међународни посматрачи у Русији добијају могућност да разговарају са представницима свих организација, који учествују у спровођењу избора, могу да постављају било каква питања како самим бирачима, тако и члановима комисије, да фотографишу, извлаче сопствене закључке“, испричала је о изборима у Русији Драгана Трифковић.

Опозициони вапај у пустињи

Руски грађани у иностранству на председничким изборима имали су прилике да гласају на једном од 295 бирачких места, организованих углавном у дипломатским представништвима Руске Федерације у многим државама света. Према подацима званичног представника Министарства иностраних послова Русије Марије Захарове, ову могућност искористило је 372 779 руских држављана, при томе то није коначна цифра. У Француској је на пример гласало 5990 руских грађана, у Италији 4535, у Великој Британији 2689, у Аустралији – 2076. Масовно су гласали и руски грађани у Србији, испред амбасаде Русије стајао је дуг ред оних који су решили да искористе своје грађанско право.
Међутим, од најављени велики протести опозиционо расположених руских грађана у иностранству за сада нису успели да изађу ван оквира невешто артикулисаних перформанса. Како је непосредно пред изборе приметила аутор пољског издања Рзецзпосполита Ирена Ласота, акцију опозиције „Подне против Путина“ на коју су позивали бивши руски тајкун Михаил Ходорковски и удовица Алексеја Наваљног Јулија, делује као „драматични вапај у пустињи незнања и беспомоћности“.

Напомињемо да су организатори акције позвали руске грађане да 17. марта тачно у подне изађу на биралишта у што већем броју и да гласају за неког од Путинових конкурената.

Опредељење за председника Победе

Више него убедљива победа Владимира Путина на председничким изборима у Русији даје за право легитимно реизабраном председнику да ефективно спроводи програм социјално-економског развоја земље, који је он најавио у годишњем обраћању парламенту 29. фебруара 2024. године. Такође даје му за право да доведе специјалну операцију у Украјини до победоносног завршетка. Руски бирачи указивали су поверење свом председнику из мандата у мандат и он то поверење до сада никада није изневерио. Нема разлога за претпоставке да ће овог пута бити другачије.