Прочитај ми чланак

ПОБОЖНИ НОВОСАЂАНИ Црква у Петроварадину пуна упркос полицијском часу

0

И поред полицијског часа и тога што је у ванредном стању забрањено окупљање више од двоје људи, један број верника присуствовао је данас служби у цркви у Петроварадину. Верници су такође присуствовали литургијама и у Саборној цркви у Новом Саду, као и у црквама на Новом насељу и Детелинари.

Полицајци су се налазили у близини, на рачвању Прерадовићеве и Рељковићеве улице, али нису реаговали.

Према сазнањима 021.рс и у Саборној цркви у Новом Саду било је приметно више људи.

Како сазнаје 021.рс у црквама на Новом насељу и на Детелинари било је неколико верника унутар и око цркви, али не у толиком броју као у Петроварадину. Приметно је и да је већина искористила прилику да до ове две цркве дође шетајући кућног љубимца.

Подсетимо да је патријарх српски Иринеј синоћ служио ускршњу литургију у Храму Светог Саве без присуства верника и поздравио је све који су у својим домовима пратили пренос поноћне литургије преко медија.

„Можемо се Богу молити свуда и на сваком месту“, рекао је патријарх.

Он је у Васкршњој посланици навео да се у овим временима мора учинити све да се помогне себи и другима и да се разумеју и подрже напори здравствених, санитарних и државних институција.

Раније је Синод СПЦ затражио да се полицијски час прекине у недељу на неколико сати како би верници могли да присуствују ускршњој литургији и поред упозорења лекара да је једина и најсигурнија мера спречавања ширења вируса избегавање физичког контакта.

Епидемилог Предраг Кон је чак навео да га је молба Синода СПЦ дубоко погодила и да је то био један од разлога зашто је размишљао о оставци. Како је рекао, молба за попуштање мера током Ускрса потпуно негира све напоре да се спречи ширење вируса корона.

Председник Србије Александар Вучић након тога је рекао да ће се свакако послушати став струке, али да му „не пада на памет“ да хапси свештенике.

Овим поводом реаговала је и повереница за равноправност Бранкица Јанковић која је указала на то да је очување јавног здравља и безбедности свих грађана, према Уставу Србије, секуларно питање. После њеног реаговања, Епархија бачка је саопштила да ће „храмови на Ускрс бити отворени“, а да је „све остало ствар личног избора“.