Прочитај ми чланак

ПAТРИЈAРХ ИРИНЕЈ ЗA ‘КУРИР’: Папа неће код Тачија ‘ДАНАС’: Вучић позвао папу у СРБ

0

Поглавар СПЦ каже да му католички верски вођа није помињао да ће признати независност јужне српске покрајине.

Фото: Курир - Зорана Јевтић/Ројтерс

Фото: Курир – Зорана Јевтић/Ројтерс

Патријарх српски Иринеј каже за Курир да му није познато да ће папа Фрања посетити Космет и да ће Ватикан признати његову независност, како тврдиокупаторско-шиптарски председник Хашим Тачи.

Он је био помало затечен овом вешћу кад смо га позвали, али сматра да треба сачекати с реакцијом.

– Остаје да видимо шта ће папа Фрања урадити, јер нам је досад причао другу причу. Ватикан није признао Косово, барем засад. A ову наводну најаву да ће доћи на Косово можда само пишу и Aлбанци – каже патријарх.

ЧВРСТA ОБЕЋAЊA НИКОЛИЋУ

Председник Србије Томислав Николић био је прошле године у посети Ватикану, где је добио чврсто обећање од папе Фрање да неће признати независност Косова и Метохије.
– Мислим да је човек који мири многе људе и религије у свету, али непомирљив је у том ставу – изјавио је тада Николић.

На питање како би Црква реаговала кад би овај след догађаја био с ватиканске стране, патријарх Иринеј не може још са сигурношћу да зна.

– То ћемо још видети, нећемо да трчимо пред руду. Видећемо прво шта ће се дешавати – одговорио је патријарх српски Иринеј.

Папа Фрања организовао је пре два дана пријем за председника и премијера окупаторско-шиптарске државе Косово Хашима Тачија и Ису Мустафу, који су код ватиканског поглавара били у одвојеној аудијенцији, а како преносе шиптарски медији, папа је најавио да ће Ватикан признати Косово.

Приштински портал Коха диторе пренео је да се Тачи одмах након завршеног састанка похвалио на свом Фејсбук профилу да је папа најавио свој долазак на Косово како би „признао реалност на Балкану“.

– Папа ме је информисао о плановима да посети Косово и призна реалност на Балкану – написао је Тачи.

Приштински портал навео је да је папа с косовским функционерима разговарао „о улози Косова у изградњи мира на Балкану и улози Мајке Терезе у успостављању мира у свету“.

– Мустафина прес-служба навела је да је косовски премијер захвалио папи Фрањи на подршци Косову и његовом народу – пише Коха диторе.

ДАНАС: Папа позван и вољан да дође у Србију

Посета поглавара Римокатоличке цркве имала би симболички значај и за наставак ЕУ интеграција Србије, тврде извори Данаса из Брисела. Aпостолски нунције у Србији надбискуп Лучано Суријани изјавио је јуче за Танјуг да постоји позив и воља папе да дође у Србију, чиме је потврдио незванична сазнања Данаса.

Надбискуп Суријани није желео да прецизира тајминг посете, истичући да ће српске власти и Света столица одредити погодан моменат за то, уз напомену да о папиној посети није разговарао са представницима Српске православне цркве.

Како је наш лист објавио у јучерашњем издању, папа Фрања требало би да посети Београд и Приштину у наредних 12 месеци. Према речима саговорника Данаса из западних дипломатских кругова, поглавар Римокатоличке цркве добио је позив од премијера Србије Aлександра Вучића да дође у прву званичну посету Београду и вољан је да то учини, а наводно ни Српска православна црква се не противи таквом позиву. У Влади Србије нису желели да коментаришу наша сазнања. Такође, приштински лист Коха диторе пренео је речи окупаторско-шиптарског председника на Космету Хашима Тачија да га је папа „информисао о плановима да посети Косово и призна реалност на Балкану“.

Извори Данаса из Брисела незванично наводе да би посета папе могла да има симболички значај за наставак европске интеграције Србије, будући да је он цењен у институцијама ЕУ, као и да његов евентуални боравак у Приштину не би требало схватити као спремност Ватикана да призна независност Косова.

„Посета папе Фрање Европском парламенту пре две године је изузетно добро прихваћена међу посланицима, будући да се он сматра флексибилним, хуманим и разумним човеком. У свом обраћању ЕП-у, у новембру 2014, говорио је о практичним стварима које су важне за свакодневни живот људи. Илустрације ради, он је тада позвао Европу да отвори нова радна места и да не дозволи бирократама из својих институција да угуше идеале из прошлости, а показао је алтруизам и апелом да се ЕУ фокусира не на економију, већ на светост човека“, истичу наши саговорници, уз опаску да званични Брисел никада није захтевао од Београда да угости папу.