Прочитај ми чланак

ОД ЊИХОВОГ МЕТКА НИКО НИЈЕ ПОБЕГАО Пет најбољих снајпериста у Другом светском рату

0

Совјетски Савез била је једина држава која је током Другог светског рата, у великој мери, имала врхунско обучене снајперске јединице. Занимљива чињеница је да су од 100 најбољих снајпериста свих времена, чак 95 били Совјети.

1

Војници Црвене армије за време Другог светског рата, Фото: wikipedia.org

Совјетски Савез била је једина држава која је током Другог светског рата, у великој мери, имала врхунско обучене снајперске јединице. Занимљива чињеница је да су од 100 најбољих снајпериста свих времена, чак 95 били Совјети.

Оно што се посебно издваја јесте да је, за разлику од других земаља, Совјетски Савез у своје редове прихватио и жене као снајперисте. Тако је 1943. године у служби било преко 2.000 жена. Такође, ово је била једина земља на свету која је имала посебну врсту обуке за снајперисте.

Руски снајперисти су у Другом светском рату одиграли врло важну улогу на Источном фронту.

Поред невероватних руских војника, било је и неколико других који су успели да се издвоје и буду једни од најбољих снајпериста на свету, а да притом, нису били припадници Црвене армије.

Ово је 5 најбољих и најпознатијих снајпериста у Другом светком рату, међу којима су се нашле и две жене:

Василиј Зајцев (1915-1991)

Када се Василиј Зајцев придружио Црвеној армији у Стаљинградској бици, просечан живот немачких војника у опкољеном граду трајао је 24 часа! За десет дана, Зајцев је убио најмање 30 непријатељских војника.

Био је познат по томе што је у акцији најчешће учествовао сам. Развијао је специјалне и детаљне планове распореда снајпериста које је обучавао, како би покрили што већа пространства. Саветовао је снајперисте да пуцају прецизно: један метак — смртоносни погодак.

У периоду од 10. новембра до 17. децембра 1942. године, укупан број убијених немачких војника и официра износио је 225, укључујући и 11 непријатељских снајпериста. Тако је Василиј Зајцев постао херој Совјетског Савеза и један од најпознатијих снајпериста у Другом светском рату, пише Хисторyлистс.орг.

2Роза Георгијевна Шањина (1924-1945)

Када је сазнала да је њен брат убијен током опсаде Лењинграда, Шањина је одлучила да се добровољно пријави на академију за снајперисте. У свом разреду, истакла се као стрелац прве класе, због чега је убрзо постављена за команданта јединице.

Као женски, врхунски совјетски снајпериста, Шањина је забележила 54 убиства, а одликована је Орденом славе 2. и 3. класе, као и Медаљом храбрости.

Убијена је 1945. године, када је покушавала да заштити артиљеријског команданта. Једна граната разорила је њен стомак и грудни кош. Имала је само 20 година. 

Матеус Хеценауер (1924-2004)

Матеус Хеценауер је био аустријски снајпериста у 3. брдској дивизији на источном фронту у Другом светском рату са 345 потврђених ликвидираних противника. Забележено је и да је овај војник, који је одликован Витешким крстом, погодио мету са 1.100 метара.

Када су га питали шта за снајперисрту представља највећи супех, он је одговорио: „Највећи успех за снајперисту не представља број погодака, већ се огледа у штети коју направи непријатељу када погоди њиховог команданта или неке друге, важне људе“.

Хеценауер је био заробљен од стране совјетских трупа 1945. и провео је пет година у совјетским логорима. Умро је 3. октобра 2004. године.

Симо Хејхе (1905-2002)

Звали су га „Бела смрт“! Симо Хејхе био је фински снајпериста, који је током Зимског рата против Совјетског Савеза, у трајању од 100 дана, убио 500 непријатеља.

После 100 дана борбе, Совјестки Савез је кренуо у велики напад, а Симо је био међу браниоцима Финске. Невероватно, али само тог дана убио је око 40 људи. Међутим, то није било довољно – Финци су, ипак, били поражени од јаке Црвене армије.

Симо је био један од последњих који су напустили бојно поље, а када се окренуо да испали још један хитац, дочекао га је непријатељски метак, који му је откинуо доњу вилицу и леви образ. Недељу дана касније пробудио се у болници. Истога дана се Зимски рат завршио.

Унапређен је од каплара до потпоручника, а умро је 2002. године, природном смрћу. Имао је 97 година живота.

Људмила Павличенко (1916-1974)

Када је Немачка започела инвазију на Совјетски Савез, храбра Људмила Павличенко одлучила је да се прикључи Црвеној армији. У време када жене нису биле прихваћене у војсци, Павличенко је постала позната као „жена смрти“.

3Избацила је из строја 309 непријатељских војника, углавном користећи полуаутоматску пушку СВТ-40, и на тај начин постала најуспешнија снајперисткиња свих времена.

Људмили је у почетку било дозвољено да обавља само герилске подухвате у редовима Црвене армије. Међутим, када је уочена њена стрељачка вештина, примљена је у армију са чином вишег поручника. За своје заслуге у борби против немачког агресора одликована је Лењиновим орденом.