Прочитај ми чланак

НАПАД НА ПРАВОСЛАВЉЕ: Обележено 50 година хришћанског екуменизма

0

vartolomej-franja

Хришћанско јединство требало би да буде циљ обеју вера,истакли су поглавар римокатоличке цркве папа Фрања и васељенски патријарх Вартоломеј I на вечерашњој церемонији у Цркви Светог гроба у Јерусалиму.

Они су том церемонијом обележели педесетогодишњицу од историјског помирења својих претходника.

Папа и патријарх су се пољубили, руковали и заједнички молили и то је била прва икад одржана заједничка служба у тој цркви из 12. века, подигнутој по хришћанском предању на месту где је Исус разапет, сахрањен и васкрснуо.

Папа Фрања допутовао је хеликоптером из Витлејема на Западној обали преко Тел Авива у Јерусалим другог дана тродневног ходочасћа по Светој земљи.

Његовим састанком с Вартоломејем обележена је годишњица самита, којим је почело приближавање између католичког и православног света. Пре пет деценија самит патријарха Атинагоре и папе Павла VI означио је почетак смањивања напетости између две цркве, настале после Великог раскола у 11. веку. Они су се састали 5.и 6. јануара 1964. године, у време када је источни део Јерусалима био под контролом Јордана, наводи АФП.

Самит је означио почетак помирења после готово једног миленијума од подела хришћанства 1054. године, када су обе стране екскомуницирале једна другу. Раскол су проузроковали и политички и теолошки неспоразуми.

Православље је наставило да следи лидере својих локалних цркви, а патријарх из Константинопоља је био први међу једнакима, док су западни хришћани следили папу.

Патријарх Атинагора и папа Павле VI састали су се у резиденцији папског нунција на падинама Маслинове Горе. Укидајући међусобну екскомуникацију пољубили су се и загрлили. Састанак иза затворених врата трајао је око један сат и завршио се заједничком молитвом на латинском и грчком језику, као симболичан корак ка јединству две цркве.

У настојању да дочара дух из те године Ватикан је дизајнирао лого састанка папе Фрање и Вартоломеја, представивши загрљај Светог Петра и Светог Андрије у чамцу под слоганом: „Нека они буду једно“.

Састанак с Вартоломејем I и побољшање односа с правослвном црквом је званична сврха папине посете Блиском истоку, за коју је он истицао да има првенствено верски карактер.

(Танјуг)