Прочитај ми чланак

„Ништа ми не можете, ја сам Вучићев кум“: Урош Панић приведен и пуштен у Будви…

0

Урош Панић, син Петра Панића, некадашњег телохранитеља лидера Српске радикалне странке Војислава Шешеља, још једном се нашао у жижи јавности, а овог пута због хапшења у Будви прошле недеље због непријављеног боравка у том граду, док надлежни у Србији и даље „трагају“ за њим и његовим братом због кривичног дела посредовање у вршењу проституције.

Браћа Урош и Милош Панић напустили су земљу само неколико сати пре хапшења њихових сарадника 8. фебруара са којима су заједно осумњичени за посредовање у проституцији и трговину људима.

Истрага се у Србији одвијала својим током. Саслушавани су други осумњичени и оштећене девојке, али од главних организатора послова ни трага ни гласа, макар за српску полицију.

Ипак, према незваничним информацијама, неколико дана након полицијске акције у Србији, они су лоцирани у једном клубу у Хрватској,

У јавности се појавио и снимак на ком пролазници у центру Загреба у Хрватској оцењују изглед једни других за један хрватски медиј, а међу њима је био и осумњичени Урош Панић.

И док органи реда у Србији не желе или не смеју да се баве случајем браће Панић, будванска полиција привела је Уроша прошле недеље, а како је незванично потврђено у полицији, они су га задржали пар сати у станици, а након тога – пустили.

Разлог – није било међународне потернице, због чега се они несметано шетају земљама региона.

„Све ово што се дешава са Панићем је, нажалост, реалност друштва у коме живимо и последица је тзв. буразерске државе, у којој су кумови и људи блиски политичком врху државе изнад закона. Урошу Панићу је неко омогућио да се тако понаша у Београду, потом да напусти државу, а ево, видимо, и да не буде на међународној потерници“, каже адвокат Иван Нинић за Данас.

Подсећа Нинић и на Панићево својеврсно „гурање прста у око“ како грађанима, тако и полицији у Србији.

„Он се са инстаграм профила, све време руга комплетном српском правосуђу, тако што полицији, тужиоцима и судијама поручује – ништа ми не можете, ја сам Вучићев кум, а ви сте сви мали, смешни и небитни. И неће се, сасвим извесно, добровољно предати све док не направи добар партијско-правосудни аранжман, који не подразумева боравак у притвору и ефективну затворску казну“, каже адвокат за Данас.

Нинић се осврће и на утицај оваквог поступања према Панићима на омладину.

„Зашто би се на њега уопште применило слово закона, када је установљени принцип ове власти да закон важи само за сиротињу, боранију и политичке неистомишљенике? На примеру Панића наша омладина види да у животу има само два пута – у СНС и криминал или да заувек беже из Србије, што суштински и јесте званична политика Вучићевиг режима“, закључује Нинић за Данас.

Адвокат Владимир Терзић сматра да се очигледно ради о категорији повлашћених грађана.

„У српској традицији је да се куму излази у сусрет, помаже, али није нормално да читав апарат присиле једне државе води рачуна о томе ко је кум председника државе, какве ће импликације по носиоце правосудних и полицијских функција имати пуна примена закона на некога ко је у кумовским везама са председником“, каже Терзић за Данас.

Он подвлачи и то што је Панић пуштен у Црној Гори.

„Очигледно је да црногорски органи откривања нису имали основ за лишавање слободе Уроша Панића, јер за њим није расписана тзв. “црвена” Интерполова потерница, већ само интерна полицијска потрага, чији домашај се исцрпљује унутар граница Републике Србије“, истиче Терзић.

Да се ради о “обичном” грађанину, тај поступак би увелико био спроведен па би се такво лице брзо нашло у екстрадиционом притвору Црне Горе, у поступку изручења Србији, наглашава Терзић.

„Правосуђе селективно поступа, посебно тужилаштво које не иницира адекватне процедуре, ради подизања опште друштвене дисциплине, кроз једнак приступ према свим грађанима, а очигледно је да то не може да учини док је под влашћу овакве извршне власти, која је склона кршењу закона и самим тим нема интерес да се успостави елементарна примена кривичних и кривичнопроцесних позитивноправних норми“, закључује Владимир Терзић.

Због чега се трага за браћом Панић?

Према саопштењу Трећег основног јавног тужилаштва у Београду, полиција је 8. фебруара привела осумњичене В.С. и С.Л. за које постоји основана сумња да су заједно са браћом Урошем и Милошем Панићем, који су неколико часова пре реализације хапшења напустили територију Републике Србије, извршили кривично дело посредовање у вршењу проституције.

Осумњиченима се ставља на терет да су на територији ГО Земун и ГО Савски венац наводили, подстицали и организовали предају оштећених женских лица другим лицима ради проституције тако што су на различитим интернет страницама објавили оглас садржине да младе и згодне масерке пружају услуге сензуалне масаже за мушкарце по цени од 3.500 динара до 10.000 динара, остављајући неколико контакт телефона на која су се јављале оштећене и осумњичена С.Л. и на тај начин се договарале са клијентима на коју адресу да дођу.

Осумњични В.С. је направио налог на друштвеној мрежи “Инстаграм” који је био јаван и на којем је поставио оглас да због повећаног обима посла нуди посао масерке, наводећи да је дневна зарада 100 евра, а такође је направио и интернет сајт преко којег је нудио услуге тантричке масаже.

Цене сексуалних услуга су одредили осумњичени којима су оштећене одвајале од 50 до 70 одсто зараде, а остатак задржавале за себе.

Проценат новца који је припадао осумњиченима су остављале у кафићу у Београду на води или су по новац на адресе у Земуну долазили осумњичени и њима блиска лица.

За Панићима је расписана потрага, али само на нивоу Србије.

Већ неколико дана касније, у наставку акције хапшења учесника у ланцу проституције која је спроведена од стране Трећег основног јавног тужилаштва у Београду и полицијских службеника ПУ за град Београд ухапшен је осумњичени И.З.

Њему се, према саопштењу од 12. фебруара, ставља на терет да је заједно са осумњиченима В.С, С. Л. и браћом Панић предузео радње навођења, подстицања и организовања предаје оштећених женских лица другим лицима ради проституције.

Почетком марта Више јавно тужилаштво у Београду преузело је случај браће Панић.

ВЈТ је потом, наводно, упутило замолницу Министарству правде 11. марта за расписивањем међународне потернице против браће Уроша и Милоша Панића. Међутим, до данас није потврђено да ли је до тога и дошло, а недавни слушај у Будви готово је потврдио сумње да ће потрага остати само на нивоу Србије.

До покретања истраге против наведених осумњичених за кривично дело трговина људима, које је у надлежности Вишег јавног тужилаштва, дошло је након што је Центар за заштиту жртава трговине људима доставио ВЈТ податке који указују на постојање основа сумње да је извршено ово кривично дело према једној оштећеној.

Према наредби о спровођењу истраге осумњичени су од неутврђеног дана до 16. октобра 2023. године, по претходном договору, довођењем у заблуду оштећену врбовали у циљу вршења проституције и сексуалне експлоатације.

За кривично дело трговина људима запрећена је казна затвора од три до 12 година, а за кривично дело посредовање у проституцији запрећена је казна затвора од 6 месеци до пет година и новчана казна.

Финансијска истрага

У међувремену, Више јавно тужилаштво у Београду покренуло је финансијску истрагу против браће Милоша и Уроша Панића.

Наредба о покретању финансијске истраге издата је још 11. марта 2024. године, али се тужилаштво о томе није званично оглашавало, пише Нова.рс.

Тужилаштво је Јединици за финајсијске истраге наложило да провери комеплетну имовину браће Панић због сумње да поседују знатну имовину проистеклу из кривичног дела Трговина људима.

На удару провере су и чланови њихове уже породице, тачније све непокретности које поседују, возила, рачуни, хартије од вредности и друго.

Брза вожња, кршење саобраћајних прописа, вређање полицајаца део су досијеа одбегле браће Милоша и Уроша Панића. Према информацијама портала Нова.рс, браћа Панић имају заједно преко 130 отворених предмета везаних за прекршаје које су правили на територији целе Србије.

Урош Панић познат по дивљању на улицима Београда
Урош Панић је више пута доспевао у жижу јавности због насилничке вожње „ламборгинија“, али и вређања полицајаца у уживо преносима на друштвеним мрежама.

С обзиром на то да су ови призори узнемирили јавност, министар полиције Братислав Гашић је крајем марта 2023. године извео незапамћену и до тада незабележену полицијску акцију – ухапшен је аутомобил.

Панићу је тада заплењено возило, а потом и враћено, али против њега нису поднете пријаве, због чега је јавност бурно реаговала.

Скупоцено возило марке „ламборгини“ још једном је имало свој момемант у медијима, када је у новмбру 2023. године око 23 сата изазвало удес на Новом Београду, у ком није било повређених.

Удес се догодио на раскрсници булевара Николе Тесле и Михајла Пупина, у близини Бранковог моста и ТЦ Ушће када је возач изгубио контролу и ударио у возило марке „волксваген“ којим је управљао старији мушкарац М. Д.

Возач „ламборгинија“ је након судара побегао са места удеса, али су бројни сведоци и возач у ког је ударио посведочили о ком се возилу ради.

Полиција је обавила увиђај и убрзо након тога пронашла „ламборгини“ паркиран у близини „Yу бизнис центра“.

Возач није затечен у возилу, па се претпоставља да је аутомобил намерно оставио и удаљио се пешице.

Он се потом сам пријавио полицији и у разговору са полицијским службеницима изјавио да је управљао овим возилом за које је проверама утврђено да је у власништву једне рентакар агенције.

Урош Панић хапшен је и у Будви у лето 2022. када је дивљао улицама скупоценим џипом.