Прочитај ми чланак

На колико би Лечић могао у затвор ако буде оптужен и осуђен

0

Глумица Данијела Штајнфелд открила је јуче име мушкарца којег оптужује за силовање: у питању је њен колега Бранислав Лечић. Иако је у овом тренутку поступак који се против Лечића води и даље далеко од фазе оптужења, јавност спекулише о томе колику би казну могао да добије ако га суд прогласи кривим за ово дело.

У кривичном поступку, од оштећене која износи оптужбу на рачун нападача до правоснажне пресуде – дуг је пут. Он је нарочито дуг у српском правосуђу, где би (учи нас судска пракса) овакав поступак, уколико би се ушло у претрес, односно осумњичени не призна кривицу, могао да траје неколико година. Процес је утолико дужи и компликованији што подразумева извођење бројних доказа, међу којима је и суочавање оштећене и окривљеног.

Лечић, за сада, нема статус окривљеног већ осумњиченог, који и даље треба да буде испитан на околности за које је оптужен.

Шта бива даље?

Тужилац, након саслушања Лечића и сагледавања свих доказа које сакупи у истражном поступку, процењује да ли постоји “основана сумња” да се подигне оптужница. Тужилац одређује и за које дело ће оптужити окривљеног, од чега и зависи висина казне. Оптужницу, потом, одобрава суд (или је враћа на допуну, или је одбацује).

Након тога, креће главни претрес, односно суђење.

Окривљени у сваком делу истраге и главног претреса има могућност да призна кривицу, или се нагоди са тужилаштвом, са којим може да договори висину казне и начин њеног издржавања.

Које су потенцијалне казне?

Силовање је једно од најтежих кривичних дела против тела које постоји у српском Кривичном закону. Казне за силовање углавном варирају у односу на степен повреда које је жртва током напада задобила. Тај степен се одређује вештачењем.

Закон каже овако:

1) Ко принуди другог на обљубу или са њом изједначен чин употребом силе или претњом да ће непосредно напасти на живот или тело тог или њему блиског лица, казниће се затвором од пет до дванаест година.

2) Ако је дело из става 1. овог члана учињено претњом да ће се за то или њему блиско лице открити нешто што би шкодило његовој части или угледу или претњом другим тешким злом, учинилац ће се казнити затвором од две до десет година.

3) Ако је услед дела из ст. 1. и 2. овог члана наступила тешка телесна повреда лица према којем је дело извршено или ако је дело извршено од стране више лица или на нарочито свиреп или нарочито понижавајући начин или према малолетнику или је дело имало за последицу трудноћу, учинилац ће се казнити затвором од пет до петнаест година.

(4) Ако је услед дела из ст. 1. и 2. овог члана наступила смрт лица према којем је дело извршено или је дело учињено према детету, учинилац ће се казнити затвором најмање десет година или доживотним затвором.

Осим силовања, Закон дефинише и неколико “варијација” овог кривичног дела. С обзиром да је у овој фази поступка против Лечића немогуће (и контрапродуктивно) спекулисати о детаљима дела, пренећемо само још оне казне које се односе на “обљубу злоупотребом положаја.

1) Ко злоупотребом свог положаја наведе на обљубу или са њом изједначен чин лице које се према њему налази у односу какве подређености или зависности, казниће се затвором од три месеца до три године.

Шта знамо до сада?

Подсећамо, глумица Данијела Штајнфелд минулог викенда у тужилаштву је открила да је Бранислав Лечић “моћник” којег је почетком године оптужила да ју је силовао у мају 2012. године. Она је, у присуству адвоката, говорила о свом трауматичном искуству, о ком је јавност упознала пре неколико месеци у свом документарном филму, снимљеном у Америци где тренутно и живи.

Након саслушања Штајнфелд, тужилаштво треба да донесе одлуку како ће даље поступати, а очекује се да ће Лечић бити позван да се изјасни поводом пријаве глумице.

“Мене је силовао мој колега и драги пријатељ Бранислав Лечић, у мају 2012. године. После четири дана играли смо представу. Била сам у шоку. Хтела сам одмах да зовем полицију, али сам размишљала шта ће се десити. Морате да разумете то стање. Ја сам говорила ‘не’ непрестано, док год сам могла”, испричала је Данијела у интервју за “Инсајдер”.

Лечић се јуче у три наврата огласио о оптужбама: најпре је рекао да не жели да их коментарише пре позива тужиоца; затим је негирао наводе колегинице и рекао да је у питању “лаж”; трећи пут је на инстаграму послао поруку “Полако, људи”.