Прочитај ми чланак

СРБИН ЗА ПРИМЕР: Млади незапослени лекар помаже старима и немоћнима

0

stetoskop-doktor-lekar_620x0

Млади, незапослени, лекар из Бабушнице Милош Пејчић већ годину дана је на бироу, али он не чека посао скрштених руку већ волонтерски обилази и помаже старим и изнемоглим особама по забаченим бабушничким селима.

Млади, незапослени, лекар из Бабушнице Милош Пејчић већ годину дана је на бироу, али он не чека посао скрштених руку већ волонтерски обилази и помаже старим и изнемоглим особама по забаченим бабушничким селима од којих многи и по више од десет година нису били код лекара.

Милош има 27 година, медицину је завршио прошле године и већ годину дана је на бироу, а маја ове године положио је и државни испит.

Како каже за Тањуг, одлучио се да волонтерски обилази старе и немоћне по забаченим селима након што је чуо да чланови Удружења „Лужничке рукотворине“ из Бабушнице помажу старима по забаченим селима.

„Одувек сам хтео да помажем људима тако да чим сам чуо за удружење које помаже старима, одлучио сам да им се придружим и волонтерски обилазим старе по селима. То ми је одлична прилика и да стекнем драгоцени искуство. Овде има људи који годинама нису ишли код лекара јер су или изнемогли и тешко болесни, или немају начин да оду у Бабушницу или село Звонце код лекара, а живе у селима до којих може да се стигне само теренским возилом“, каже Пејчић и додаје да старима углавном даје савете у вези терапије и мери притисак.

„Саветујем их да редовно примењују терапију, контролишем притисак, али и разговарам са њима. Реч је углавном о људима који живе самачким животом па им и разговор много значи. Међу њима има и оних који по више од десет година нису били код лекара тако да им долазак лекара у кућу у неко забито село попут Јасеновог Дела, где смо данас, пуно значи“, каже Пејчић.

Бака Стана Николова (73), која са тешко болесним супругом Данчом живи у удаљенм планинском селу Јасенов Дол каже да дванаест година није била код лекара јер није имала здравствену књижицу. Сада има оверену здравствену књижицу, али до лекара мора да иде пешке у село Звонце.

„Пођем десетак метара па морам да застанем да одморим јер се брзо умарам. И тако до села Звонце скоро три сата, а одоздо пошто је узбрдо треба ми четири сата“, каже бака Стана.

Мара Ђорђева, из истог села, такође је код лекара последњи пут била одавно.

„Била сам задњи пут пре дванаест-тринаест година. Супруг ми је тешко болестан, шећераш је и не види. Не смем да га оставим самог и због тога не могу да одвојим време да посетим лекара“, јада се бака Мара.

(Вечерње новости)