Прочитај ми чланак

Миротворна статуа Христа подигнута је на гори Херувима у Сирији

0

statua-isusa-sirija

(Глас Русије)

У Сирији је на легендарној гори Херувима подигнута грандиозна скулптура „Дошао сам да спасим свет“. Бронзани монумент Спаситеља који благосиља висине 32 метра заједно с постољем добро се види и из Либана, Јордана, Палестине и Израела и представља својеврстан симбол наде на мир, не само у Сирији, већ и у целом Блискоисточном региону.

О овоме је у интервјуу за радиокомпанију „Глас Русије“ говорио непосредни учесник у подизању статуе и један од иницијатора идеје, директор фонда St. Paul and St. George Foundation Самир Шакиб Ел-Гадбан.

Идеја да се направи оваква скулптурална композиција родила се још у време кад је Сирија била далека од ових трагичних догађаја који се данас дешавају у земљи. То је био велики пројекат за обнављање и јачање вековних духовних веза између Русије и земаља Блиског истока, објашњава Самир Ел-Гадбан.

Идеја се појавила 2005. године по благослову Његовог Блаженства Игњатија IV, тадашњег патријарха Антиохијског и целог Истока. Управо он је родоначелник ове идеје. Сама скулптура представља слику Другог доласка. Христос који двема рукама благосиља, побеђује змију – симбол зла. С Његове десне стране се налази Адам, а с леве – Ева погнуте главе. Било је неколико места за композицију. На крају је Антиохијски патријарх изабрао гору Херувима. Херувими су, као што је познато, старозаветни симбол који се користи у хришћанству и не негира га ислам.

Рад на необичном пројекту је трајао 8 година и у њему су учествовали клирици Сирије, богослови из Тројице-Сергијеве Лавре у Русији и скулптор из Јерменије. Нема конкретног аутора – композицију је стварао, што се каже, цео народ. Најтежа је била последња етапа – подизање скулптуре се одвијало за време борбених дејстава у Сирији.

Подизање статуе је било изузетно сложена операција, зато што се техника није могла довести у планину. Сви путеви су били блокирани. Део контролишу побуњеници, а део војска Сирије. Требало је договорити се са свим странама да пропусте технику. И знате, успели смо то да учинимо. Превезли смо технику и договорили смо се да за време подизања статуе не буде испаљен ниједан хитац. И три дана ниједна страна није пуцала.

Нема ничег чудног и необичног у томе што се статуа Исуса Христа који благосиља појавила у земљи у којој огромну већину становништва данас чине муслимани, објашњава Самир.

Ову композицију смо правили с позиције поштовања свих религија. На пример, сматра се да ислам негира скулптуре. Сами смо истраживали однос ислама према скулптури и хришћанском сликарству. У Корану нисмо нашли ниједну реч која то негира. Исто тако нисмо нашли ниједну реч у прилог томе. Заједно с муслиманима и духовним лидерима ислама на гори Херувима смо у темељ ове скулптуре положили капсуле с речима апостола Павла.

Самир Ел-Гадбан је посебно истакао да композиција „Дошао сам да спасим свет“ има дубок духовни значај не само за хришћане, али и за муслимане и Јевреје. Она може постати симбол мира у целом Блискоисточном региону.

Христос је за све. Цео муслимански свет такође чека Други долазак. Он треба да се деси у џамији Омајада, где узгред речено, почивају мошти Јована Крститеља. У исламу се сматра да ће се Христос спустити управо на бели минарет Исе код џамије и тада ће доћи до спасења човечанства. Слика Другог доласка је симбол све три монотеистичке религије. Желели бисмо да Христово име заустави крвопролиће које се дешава у Сирији. И наша скулптура је веровано једина скулптура на свету, не прошлости, већ будућости. То је скулптура очекивања Христа. И сви ми, људи који се уздамо у Христа, а не у нека политичка решења, чекамо ово спасење.

Симболично је то што је споменик у Сирији подигнут на православни празник Покрова Пресвете Богородице и на дан кад су се муслимани из целог света окупили на молитву на планини Арафат. То је кулминациони тренутак хаџилука – светог поклоничког поклоњења исламским светињама Меке и Медине који се завршава празником Курбан-бајрама.