Прочитај ми чланак

МАТЕ МЕШТРОВИЋ СИН СЛАВНОГ ХРВАТСКОГ ВАЈАРА Српска има право да се отцепи од Босне

0

Ако Косово има право да се отцепи од Србије, зашто Република Српска не би имала право да се отцепи од Босне и Херцеговине?!

Мате Мештровић, син славног вајара Ива Мештровића, рекао је у интервјуу за најновији ‘Недељник’ да Република Српска има пуно право да се отцепи од Босне и Херцеговине! Мештровић је упоредио Српску са Косовом и закључио да и српски народ у РС има право на самоопредељење.

Говорећи о блиским везама свог покојног оца и Јосипа Броза Тита, Мештровићев наследник открио је и да се председник СФРЈ жалио „да су Срби немогући и да му стално стварају проблеме“! Преносимо вам најзанимљивије делове Мештровићеве исповести.

Тито се мом оцу жалио на Србе, да су немогући, да му стално праве проблеме. И да се на Брионима осећа сигурније него у Београду

Мом оцу је тачно овако рекао:

„Да сам ја рођен у некој великој земљи, ја бих могао нешто постићи! А овако…“… Мој отац и Тито били су тог лета 1959. сами, у четири ока, на Брионима. И Тито му је тада свашта говорио. Али, занимљиво, никад није тражио од њега да му направи бисту. Јер је био паметан. Ваљда је осетио да то није моменат. Да се мој отац можда после вратио у Југославију, можда би и то дошло на дневни ред, али Тито је ипак био мудар. Није хтео да покаже да му је то сада јако важно и да га је баш зато позвао. Него, како се каже у Библији, има времена за сваку сезону.

* Вучић и сви ти, они хоће да припоје Републику Српску Србији… Али уосталом, то су све контрадикције. Ако Косово има право да се отцепи од Србије, зашто Република Српска не би имала право да се отцепи од Босне и Херцеговине?!

* На Калемегдану је „Победник“, а у парку у Малом Калемегдану „Анђео смрти“. Близу Калемегдана је Споменик захвалности Француској, то је мој отац направио тридесетих година. А на Авали је Споменик незнаном јунаку. Највећи број дела мог оца налази се у Народном музеју у Београду. Ту је, затим, Теслин споменик у музеју… А не треба заборавити ни Пашићев надгробни споменик – међутим, Пашићев неваљали син Раде украо га је са гроба и продао још за време Југославије. То је занимљив, леп кип. Мој отац је направио и портрет краља Петра Првог – кад је први пут дошао у Београд 1904. Краљ Петар је тек тада дошао у Србију.

Краљ Александар је нудио Мештровићу место премијера

* Кад се мој отац вратио из Париза, дошао је у посету краљу Александру и онда су њих двојица имали врло дуг разговор. И након тог дугог разговора, Александар му је рекао: „Вратите се идуће недеље са листом ваших министара.“ Односно „са саставом ваше владе“. И онда је мој отац дошао након недељу или десет дана, како је било договорено. И Александар га је упитао: „Где је ваша листа?“ А он је одговорио: „Ја нећу састављати владу, ја сам уметник, ја се не могу бавити тиме.“

Српску службу брига за краља

* Политички преображај мог оца је ишао полако. Убиство Стјепана Радића у Народној скупштини 1928. било је велики ударац идеји југословенства и југословенског заједништва. И онда је краљ Александар као хтео стварати југословенство, али није ишло. Онда је мој отац, заједно са водећим хрватским политичарима и интелектуалцима тога времена, подржавао ту идеју да се прва Југославија претвори у федерацију, али ни то није ишло.

* Мој отац је мислио и надао се да ће Александар средити тај национални проблем у Краљевини Југославији, те да је и он схватио да та његова диктатура не функционише. И да тражи могућност да дође до преуређења државе на некој федеративној бази. Мој отац је чак био уверен да српска обавештајна служба – кад је начула да ће бити атентат – није ништа предузела да Александра сачува. То јест, да овим противницима преуређења државе на некој федеративној бази није било мрско што су убили Александра!