Прочитај ми чланак

Ко сакрије бројило, казна 50.000 динара

0

eko-POTROS

СВАКО ко забрани радницима електродистрибуције да му очитају бројило за струју, може да заврши са казном и до 50.000 динара! Санкције, које су раније биле од 5.000 до 15.000 динара, озбиљно су пооштрене новим Законом о енергетици који је усвојен прошле године, а прве казне већ су почеле да се изричу. Предузетници који „сакрију“ мераче, могу да заврше са казном до пола милиона динара, а фирме до чак – два милиона.

Грађани и привреда, према најновијим подацима ЕПС, дугују за електричну енергију чак 37 милијарди динара, што је за чак 17 милијарди динара више него пре четири године. Дугови су, ипак, вероватно још већи јер многи не дозвољавају ни да им се – очита потрошња. Зато су дистрибуције у константном проблему.

– Имамо законску обавезу да до осмог у месецу изађемо на терен и очитамо бројила и информације, опет у року од три дана доставимо у централу – кажу у једној од дистрибуција. – Ипак, у једном од 20 до 30 случајева, не можемо ни да приђемо. Грађани, али и фирме, мераче закључавају или целокупне уређаје на дивље преместе тако да ми ни не можемо да их видимо. Често се дешава и да су грађани код куће, али радницима не дају да приђу домаћинству, чак ни да уђу у двориште.

Радници дистрибуције онда морају да мере потрошњу у пратњи полиције. Уколико и тада не постоји могућност да се мерење обави, подноси се прекршајна пријава. Судија прекршајног суда може да изрекне и нижу казну, а доњи лимит је са 5.000 динара удвостручен на 10.000. Горња граница казне је, у неким случајевима, повећана и четири пута.

Казне до истог износа још прете грађанима и привреди и уколико не одржавају унутрашње електричне инсталације, не дозволе инпсекцијски надзор или не поступе по решењу инспектора. Фирме још имају и обавезу да на захтев Министарства енергетике израђују и програм и енергетски биланс.

ЗА КРАЂУ И У ЗАТВОР

Они који, пак, свој прикључак поставе „на дивље“ могу да заврше и у затвору. Ово је судбина око 300 грађана Србије до сада. Први случај да се грађанин нашао иза решетака јер је крао струју је био 2011. године, а он је тада добио казну затвора од три месеца.

Свака дистрибуција годишње пошаље 5.000 оваквих пријава у тужилаштво, а максимална казна затвора је од једне до три године.