Прочитај ми чланак

Изазовна 2022. година: Санкције САД-а, блокаде, референдум, избори, КиМ, БиХ…

0

Нова 2022. година биће, по свему судећи, једна од изазовнијих година када је реч у Србији. Годину коју је Србија испратила остаће упамћена по томе што је неприкосновени лидер Александар Вучић први пут поклекнуо пред протестима грађана и, после две блокаде ауто-пута, укинуо Закон о експропријацији и дорадио Закон о референдуму.

Једни би рекли да је поклекао, други да је чуо глас народа, иако је неколико дана пре одлуке поручио да могу само да га убију или да победе на изборима ако желе да се промени Закон о референдуму. Углавном, опозиција је сада видела да блокада ауто-пута даје резултате и јуче је организована нова блокада, и то због изјаве председника Вучића да неће да повуче пројекат „Јадар“, односно изградњу рудника литијума у организацији Рио Тинта. Без намере да на било који начин спекулишемо о овом протесту, 3. јануар је био последњи нерадни дан и многи грађани Србије су се враћали домовима са празника. Било је то прво искушење за власт у Новој години.

Јануар ће уједно бити веома занимљив месец. Многи очекују да ће управо у првом месецу 2022. године Сједињене Америчке Државе проширити списак личности из непосредног Вучићевог окружења на које ће се односити санкције које су већ уведене Звонку Веселиновићу и Милану Радоичићу. Опозиција је најавила да ће средином јануара да обелодани имена својих кандидата за градоначелника Београда и председника Србије. Док се за председника очекује јединствени кандидат више опозиционих листа, када је реч о београдским изборима јасно је да ће свака листа имати свог кандидата.

Вучића очекују преговори са Ивицом Дачићем у вези са заједничким наступом на предстојећим изборима. И то би требало да се дефинише током јануара. Дачић се обично пробуди уочи избора и додатно зачини предизборну чорбу у Србији. Овога пута је пребацио притисак и одлуку на Вучића. Ако Дачићева Социјалистичка партија Србије подржи Вучића за председника Србије, лидер социјалиста тражи да његова странка изађе заједно са Српском напредном странком на листи за парламентарне и београдске изборе.

У случају да Вучић то не прихвати, социјалисти би, према Дачићевим речима, на свим нивоима, учествовали самостално. Вучић би волео да га Дачић подржи за председника, али не би волео да га прими на своју листу, и у томе је проблем.

У случају да Дачић одлучи да на изборе изађе самостално и са својим председничким кандидатом, други круг не би био недостижан, што Вучићу свакако не одговара. Актуелни председник Србије захтева чисту и јасну рачуницу да побеђује у првом кругу и то је нешто што га највише интересује. И ова дилема би требало да буде разрешена током јануара.

За 16. јануар је заказан референдум о уставним променама које се тичу правосуђа. Јасно је да Вучић није расписао референдум да није сигуран у његов исход, а са друге стране, један део опозиције не жели да троши енергију на њега, док други део инсистира на изласку и изјашњавању „против“ тих промена.

Онда долазе на ред и ти избори 3. априла. Прогнозе су такве да је могуће да Вучић доживи први пораз, и то у Београду, док је на парламентарним и председничким изборима поприлично миран. Остаје нада да је у наредних неколико месеци могуће доћи до једне или више иницијалних каписла које би можда могле да доведу до неизвеснијих резултата.

Рио Тинто се све више намеће као константан проблем у Србији. Мало је данас у Србији људи који бране Рио Тинто и ова прича ће прожимати комплетан политички живот пре и после избора. Питање које се све чешће и све гласније поставља јесте: Зашто власт упорно брани Рио Тинто ако се ниједним новим документом на тако нешто није обавезала? Све су гласније гласине да је у питању огромна корупција, а година пред нама можда би могла да донесе одговор.

Епидемија коронавируса је такође још једна од изазова пред Србијом, јер се власти у Београду и даље понашају као да ње више нема. Београд је једина европска престоница у којој је званично организован новогодишњи дочек на отвореном. Вучић скупља сваки поен и сваки глас. Не жели да изазове нове протесте увођењем нових ковид мера, све је дозволио, али је огромно питање како ће на епидемију гледати у случају да обезбеди апсолутну победу себе и своје странке на изборима.

Када је реч о региону, два највећа изазова пред којима Србија стоји су Косово и Босна и Херцеговина. Дијалог између Косова и Србије готово да је мртав, али нове администрације у Вашингтону и Берлину имају мало другачију визију од претходних и решене су да се ствар покрене. Криза у Босни и Херцеговини је можда и највећи изазов пред којим ће се наћи Вучић. Докле је спреман да иде заједно са Милорадом Додиком, видећемо. Све опције су у игри, али је сигурно да ће покушати да се наметне као „глас разума“, у који ће ретко ко да поверује. Ситуација у Босни и Херцеговини није за потцењивање, плус са Вучићем на челу Србије и Александром Вулином, као његовом главном алатком у механизацији власти, свашта може да се деси.

Власти у Београду ће на међународном пољу да наставе да се труде да седе на две столице. Са једне стране ће да се куну у љубав према Европској унији и САД, а са друге ће још чвршће да се везује за Кину и Русију. Колико ће ова „балансеро“ политика да прође не зависи од Србије, већ, пре свега, од Европе и САД-а. Кина и Русија ће искористити сваки тренутак за ширење утицаја, али и зависности Србије од њих који им се буде понудио.

Ово су само неки од изазова са којима ће се Србија суочити у 2022. години. Нема сумње да ће их бити још много и да ће готово сви они бити изазвани понашањем Београда. Многи од аналитичара у Србији изборе виде као тачку прекретницу и у случају победе Вучића на свим нивоима не искључују могућност увођења директне диктатуре. Ипак, још је новогодишња атмосфера, дајмо предност лепим жељама и надајмо се сви да ће Нова година бити она у којој ћемо успети да нађемо мир и спокој, бољи и срећнији живот, сигурнију и лепшу будућност.