Прочитај ми чланак

ИСТИНОМ ПРОТИВ шиптарских окупатора у УНЕСКУ

0

Београд појачава дипломатску битку за спречавање отимања културног наслеђа. У Српском културном центру у Паризу поставка о нашој верској баштини.

n

Патријарх Иринеј у Пећкој патријаршији

Београд појачава дипломатску битку за спречавање отимања културног наслеђа. У Српском културном центру у Паризу поставка о нашој верској баштини.

Србија појачава битку за спречавање уласка Косова у Унеско, а један њен важни део биће изложба о историјском, културном и духовном наслеђу наше јужне покрајине, која се спрема у Паризу, сазнају „Новости“.

Циљ поставке, која ће у Српском културном центру у престоници Француске бити отворена 6. септембра и трајаће 12 дана, је да привуче пажњу дипломата и светских медија, представи им наше богато културно наслеђе на КиМ и упозори да ће већ следеће године уследити нови покушај отимања дела српске територије. Поента је да се чланицама Унеска предочи да су средњовековна културна и верска баштина КиМ недвосмислено српска и да нема места колебању по том питању.

Поставку су осмислили Канцеларија за КиМ и општина Звечан, а Марко Ђурић, директор Канцеларије за КиМ каже за „Новости“:

– Изложба се организује у светлу одбране нашег чланства у Унеску и противљења отимања дела територије Србије, са жељом да се доносиоцима одлука покажу неки од најимпресивнијих трагова српске културе на КиМ. Уколико се и буде десило да неко, упркос томе што је суочен са најубедљивијим материјалним доказима и историјским чињеницама, буде гласао за пријем самопроглашеног Косова у Унеско, то ће после ове изложбе чинити против истине и европске хришћанске културе.

Иако Приштина прошлог новембра, ни уз свесрдну помоћ моћних савезника и покровитеља, није успела да постане чланица Унеска, она ће већ 2017, на новој Генералној конференцији, поново кренути у напад на столицу у овој организацији.

Прошли пут захтев за чланство Косова поднела је Албанија, а за одлуку им је мањкало три гласа. Од 142 присутне чланице на седници, 92 је гласало „за“, против је било 50, а уздржаних – 29. Али пошто се тражила двотрећинска већина од 95 гласова, рампа је остала спуштена.

m

Како би се одбио нови удар Приштине, Србији је потребан сваки глас у Унеску, а у Београду очекују да ће томе доста допринети планирана изложба, под називом „Косово и Метохија – 10 корака“.

Ту ће на једном месту бити писани материјали наших историчара, археолога, историчара уметности, као и фотографије. Тиме ће се дати увид у политичку, социолошку и религијску ситуацију на територији КиМ и кроз најмодерније уметничко-техничке методе представити развој културе КиМ од периода антике до 20. века.

Добиће је дипломате, медији, уметници…

f

ВЕЋЕ ШАНСЕ

Прва степеница коју Приштина мора да пређе је састанак Извршног савета који већином присутних мора да изгласа да се питање чланства уопште стави на дневни ред Генералне конференције. У односу на прошлу годину, састав ИС се променио у корист Србије, па сада од 58 чланица њих 29 не признаје КиМ. Раније су те државе биле у мањини, односно било их је 26.

g

Једна од посета званичника из Београда