Прочитај ми чланак

У спомен славних дана: Годишњица пробоја Солунског фронта (Видео – Солунски фронт)

0

На гробљу Зејтинлик у Солуну, поводом 94 године од пробоја Солунског фронта, служено опело и одржана комеморација српским војницима, који нису преживели прелазак преко Албаније у Првом светском рату. Опело је служено и за погинуле савезнике – Русе, Французе, Британце и Италијане.

Француске лађе одвезле су на Крф око 150.000 српских војника. Осам хиљада оних који су погинули две године касније током пробоја Солунског фронта, сахрањено је на Зејтинллику. Представници државе и Војске, и гимназијалци из Србије, одали су почаст солунским херојима.

Генерал Милосав Симовић каже да веома снажан осећај патриотизма, пожртвовања и поноса на српску војску постоји код сваког официра који дође овде. „Ја, као и многи други Срби имам разлог за то, јер мој прадеда је био овде и поносан сам што сам присутан данас“, истиче Симовић.

У име министра одбране, спомен медаља додељена је 85-годишњем Ђорђу Михајловићу, који већ 60 година брине о српском гробљу.

„Рођен сам овде на гробљу, и овде ћу да оставим кости. Тако ми радимо, радимо до краја. Нема овде пензије. Ми радимо од срца овде“, каже чувар српског гробља Ђорђе Михајловић.

Деведесет и четири године касније, потомци савезника поклањају се сенима хероја.

„Долазим овде последњих 20 година и то ми много значи. Невероватан је осећај бити овде, где је сахрањено толико људи који су због нас погинули“, напомиње Елизабет Веб, која је потомак британског војника.

После опела и комеморације српским жртвама, представници државе восјке и грађани положили су венце на споменике четири државе савезнице у Првом светском рату.

 

Први Светски рат и стварање Југославије (Цео филм)
Овај документарни филм је комплетно сачињен од архивских снимака Првог Светског рата из угла Србије и србске војске.

Посебну драж даје чињеница да је друга половина филма посвећена периоду након пробоја Солунског фронта, и да расветљава многе драматичне моменте из расплета рата који нису превише познати широј јавности.

За разлику од осталих верзија о Првом Светском рату ова је рађена пре доласка комунизма, па су саопштене многе истине о ,,такозваним савезницима“ и свим издајницима Србског народа и Србије . 

( РТС, србин.инфо )