Прочитај ми чланак

ДУШАН ПРОРОКОВИЋ: Какви смо ми Срби

0

Народ смо, као и сваки други, ни бољи ни гори, са успесима и поразима. Ако хоћемо напред, морамо да прихватимо нови систем вредности.

q

Душан Пророковић, Центар за стратешке алтернативе

Народ смо, као и сваки други, ни бољи ни гори, са успесима и поразима. Ако хоћемо напред, морамо да прихватимо нови систем вредности.

Колико пута је до сада премијер Вучић критиковао Србе због нерада и дезорганизованости, цитирајући Вебера и поредећи нас са „успешним протестантским нацијама“. Прошле недеље је поново пребацио нешто у том стилу, мада је овог пута тема била „колективно радовање“ због пораза Хилари Клинтон. Мада, нису Срби једини који славе због коначног одласка Клинтонове. Веселе се због тога многи и у самој Америци.

Али да се вратимо на питање: какви смо ми Срби? Пуно пута сам чуо сличну тезу о Србима на разним скуповима у западноевропским земљама. Истина, није ту речи било посебно о нама, већ уопште о – Балканцима. Неки умни људи су ишли толико далеко, па су узроке „опште лењости“ тражили у православљу и „византијској културној матрици“. Ако хоћемо напред, дакле, морамо се позападњачити, прихватити нови систем вредности и одрећи се традиционалних цивилизацијских образаца.

dusan prorokovic o autoruМеђутим, овакве тезе су далеко од истинитих. За даље објашњење ћу користити податке које је недавно презентовао професор са Кембриџа Ха Џун Чанг (његова нова књига „Лоши Самарићани“ управо се појавила и у преводу на српски језик). Он је приметио како је перцепција Запада према азијским народима била једнако лоша до пре свега пола века, па наводи: „Људи из богатих земаља рутински верују како су сиромашне земље такве јер су становници лењи.“ У Јапану су између 1955. и 1964. штрајкови били толико чести да су ометали нормално функционисање државног система. Шарл де Гол је свог колегу из Токија исмевао, називајући га „трговцем транзисторима“. То се уклапало у давно формирану представу.

Амерички мисионар Сидни Галик је почетком ХХ века описао Јапанце као „лење и равнодушне према протоку времена“, а аустралијски послодавац као „опуштену расу“. Британка Беатрис Вен додаје још да у Земљи излазећег сунца „евидентно нема воље да људи науче да мисле“. Још горе су у њеним описима прошли Корејци, који су „прљави, понижени, суморни и лењи“, те је залудан посао њима се уопште бавити. На крају препоручује: „Оставимо их Јапанцима.“ Британски путописици нису били ништа блажи према Немцима, који су, генерално, сматрани „глупим и тешким људима“. Џон Расел подвлачи како су Немци „необдарени за истанчано поимање ствари, нити за дубља осећања“. О томе шта су мислили, а и даље у одређеној мери мисле о Кинезима и Индијцима, не треба посебно спомињати.

Прича какви смо „ми“, а какви „они“ је стара колико и свет. На наше перцепције утиче пуно фактора, укључујући (дез)информације, митове, предрасуде, (не)разумевање других, културну блискост итд. У односу према Јапанцима и Корејцима, став Запада се сасвим променио за 50 година. Данас те земље препознајемо не по лењости, прљавштини и штрајковима, већ баш супротно: по организованости и посвећености послу. Став према Кинезима се споро, али ипак постепено мења.

Срби су народ, као и сваки други. Ни бољи ни гори, са многим успесима и поразима у прошлости и садашњости. Некада смо били на правом путу, некада на странпутицама. Ипак, то нису разлози да претерујемо, било да говоримо о нашим врлинама или манама. Стање у ком се налазимо се мора мењати. Живимо већ четврт века у кризи која „троши“ и људе и ресурсе. Пре или касније, са ове историјске странпутице се мора сићи. Али излазак на „главни пут“ се неће десити услед одустајања од наших културних образаца и традиционалних вредности. Јер, ниједна модернизација не долази споља, већ изнутра.

За почетак, важно је дефинисати националне стратегије и осмислити политичке инструменте помоћу којих ће систем бити уређенији. Мора се створити поредак једнак за све, са јасним правилима игре. Закони се морају поштовати. Тако су успели Јапан, Јужна Кореја и Кина. Не одрицањем од своје историје и неутемељеном самокритиком, већ добро осмишљеним реформама политичког система. И зато су њихове традиционалне вредности блеснуле новим сјајем после само пола века. Зато су данас ту где јесу.