Прочитај ми чланак

ДИЈАСПОРА СПАШАВА СРБИЈУ: Рођаци гастарбајтери послали 2,86 милијарди

0

eko-evriГастрабајтери све више шаљу новац фамилији у Србији. Према прелиминарним подацима НБС, прилив дознака из иностранства лане је износио 2,86 милијарди евра и повећан је за 9,7 одсто у односу на 2014. годину. Највише девиза, наши људи запослени у свету послали су из Немачке (23,6 одсто), Швајцарске (15,1 одсто), Француске (9,4 одсто) и Аустрије (8,6 одсто). Највише девиза је послато 2009. године. чак 3,2 милијарде евра, а затим је уследио пад због кризе.

Резултати истраживања Фондације за развој економске науке – ФРЕН, који се базирају на анкетним подацима, указују да су дознаке веома значајне за домаћинства која их примају. У тим породицама, девизе од фамилије, у просеку чине нешто више од четвртине укупних прихода. Оне се троше на дневне потребе, али и за летовања, куповину аутомобила, станова…

– Подаци Светске банке показују да бар једног члана породице у иностранству има 23 одсто становника наше земље, а 11 одсто је анкетарима једног истраживања изјавило да има повремене или редовне приходе од рођака из света – каже економиста Млађен Ковачевић. – Из страних држава фамилијама помаже око 800.000 људи. Од почетка 2001. до данас дознаке наших људи, по правилу су најредовније и најобилније у односу на све друге донације и приливе новца.

Наши људи који раде у иностранству у првој деценији овог века послали су у Србију више од 43 милијарде долара или два и по пута више него што је било страних директних инвестиција. Од дознака и држава наравно има користи.

– Новац који наши људи шаљу у земљу су прилив који у целини и константно умањује потребу за обезбеђењем недостајуће штедње за финансирање инвестиција из спољних извора. Имајући у виду да су дознаке значајан и релативно стабилан извор финансирања (годишње се крећу између 8,5 до 10 одсто БДП), у овој години очекујемо њихово одржавање на прошлогодишњем нивоу – наводе у НБС.

ШАЉУ И ТУРЦИ

ЗАНИМЉИВО је да су гастарбајтери из Турске у последње две године просечно слали 250 милиона евра и да су својим новчаним пошиљкама претекли гастарбајтере који, на пример, раде у Француској и Италији. У иностранству ради више од 300.000 наших грађана, који шаљу новац својој родбини.

Извор: Новости