Прочитај ми чланак

Амфилохије: Црква је родила Црну Гору

0

Предлог закона о слободи вероисповести добио је данас подршку законодавног одбора Скупштине Црне Горе – седам чланова Одбора из владајуће коалиције је гласало „за“, док су два из опозиције била „против“.

Док се у Одбору гласало, испред Скупштине Црне Горе око 600 свештеника и монаха Митрополије црногорско-приморске окупило се тражећи од опозиционих посланика да бојкотују расправу и гласање.

Митрополит Амфилохије казао је да нису дошли ни против кога, већ да изразе поштовање посланицима и врховном законодавном телу, али да их присуством подсете да законе који доносе, ако нису у сагласности са законима Светога Петра и са оним што је записано од Горског вијенца, онда се могу претворити у безакоње.

„Подсећамо посланике да не дозволе тај стид и срам на највећу установу Црне Горе и доношење закона који угрожава елементарна људска права цркве“, рекао је Амфилохије.

Како је навео даље, црква је родила Црну Гору и надахнула све оно што је право и честито у њеној историји“. Пре него што се упутио у храм Христовог Васкрсења, Амфилохије је благословио посланике и све окупљене.

Гласању је, како преносе црногорски медији, претходила жучна расправа – било је клетви, увреда, грубих речи… Посланик ДФ-а Милун Зоговић затражио је да се Предлог закона повуче из процедуре, наводећи да „Црној Гори јесте потребан закон али у атмосфери дијалога и уважавања“.

Нагласио је да ће 41 глас у Скупштини гласати другачије од жеље 100.000 људи у Црној Гори.

Посланица ДФ-а Марина Јоцић поручила је да не поштују ни „цару царево, Богу божије, те да има неко изнад свих нас“. Читајући клетву Светог Василија Острошког – „Ко би покушао нешто да отме од манастира, отео Господ Бог таквом разоритељу његов дом, кућу и стоку са синовима и сав иметак да му Господ Бог затре и распе…“ Јоцић је казала да окупатори нису отимали манастире, те да су посланици власти „највећа окупациона сила која је икада у Црној Гори владала“.

Након тога је напустила седницу. Док је посланик Либералне партије Андрија Поповић казао да верује да је Предлог закона у складу са законодавним системом, Вељко Васиљевић из ДФ-а изјавио је да је у Црној Гори постојала само једна митрополија – Митрополија црногорско-приморска (МЦП) – и да сва црквена имовина припада њој, све друго је, како је казао, отимачина.

Предлагач закона, министар правде Зоран Пажин, иначе потпредседник црногорске владе, поручио је да „у случају било ког имовинског спора свака верска заједница ће имати могућност да искористи чак шест нивоа правне заштите, укључујући и заштиту пред домаћим судовима и Европским судом за људска права, пре финалне одлуке о власништву над спорном имовином“.

Овим је свакој верској заједници, казао је Пажин, „на истоветан начин као и свим другима у Црној Гори, гарантовано право на једнаку заштиту слобода и права у законом прописаном поступку“.

Осим тога, навео је потпредседник владе, држава има уставну и законску обавезу да штити културне вредности, оцењујући да верски објекти представљају веома значајан део културног идентитета Црне Горе, који је држава по Уставу дужна да штити.

Казао је и да предлагањем закона о слободи вероисповести, влада испуњава уставну и програмску обавезу да обезбеди једнака права и слободе свих верских заједница и верника у Црној Гори, али и оних грађана који нису верници.

Посланик Социјалистичке народне партије (СНП) Срђан Милић, иако није члан Законодавног одбора, саопштио на седници да је Предлог закона о слободи вероисповести „легендаран“ и да је у колизији с препорукама Венецијанске комисије (ВК), али и одредбама које се налазе у самом предлогу.

Пажин је, одговарајући на питања и примедбе опозиционих посланика, рекао да се треба клонити тешких речи и позивања на клетве. Објаснио је да је Предлог закона објављен у медијима, јер је, каже, било много манипулација.

Коментаришући саопштење Секретаријата Законодавног одбора, од којег се Скупштина оградила, Пажин је казао да мишљење одбора не може бити мишљење једног појединца, изнесено у првом лицу једнине.

На опаске Васиљевића да се с Предлогом закона удара на имовину МПЦ, Пажин је упитао Васиљевића: „Смета ли верницима СПЦ што је храм Светог Саве у Београду власништво државе? Смета ли верницима у Русији, која је ваш идеолошки узор – немам ништа против – што су храмови власништво државе?“

О Вучићевој изјави

Посланик Српске радикалне странке Александар Шешељ питао је јуче у Скупштини Србије председника и Владу Србије „шта су урадили поводом скандалозног покушаја отимања имовине СПЦ у Црној Гори“ и додао да „забрињава изјава председника Србије о некаквој аутокефалној црногорској цркви у тренутку док траје то отимање.“ Самостални посланик Ђорђе Вукадиновић затражио је објашњење да ли је изјава Александра Вучића о црногорској аутокефалној цркви лапсус, јер, како је истакао „не постоји аутокефална црква, него организација коју нико не признаје, а посебно не Србија“. Вучић је казао у понедељак да „црногорска аутокефална црква, де факто и де јуре, постоји још и пре успостављања независности Црне Горе“.

                        ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!