Прочитај ми чланак

Потреси у Црној Гори: Кренула хапшења, преминуо Брано Мићуновић

0

Бранислав Брано Мићуновић преминуо је данас у Будви, објавили су вечерас црногорски медији, али за сада нису познате околности под којима је преминуо, наводи Ин4С.

Мићуновић је рођен 1953. године у Никшићу, био је ожењен Светланом са којом има сина Ђорђа и ћерку Андреу.

У јавности је био познат као једна од контроверзних личност, повезиван са југословенском државном службом и криминалним миљеом, био је припадник елитне 63. падобранске бригаде некадашње ЈНА.

Последњих година због веза са особама из криминалног миљеа и режима, означен је као један од најутицајних људи у Црној Гори и региону. 

Средином новембра прошле године, Сједињене Америчке Државе (САД) увеле су му санкције  које подразумевају блокаду његове комплетне имовине у Америци и имовине коју имају њему блиске особе (породица) у тој држави.

У образложењу те одлуке наводи се да је Мићуновић деценијама водећа фигура у организованом криминалу у Црној Гори, што се датира још од времена бивше Југославије, преносе Вијести.

“Најпознатији је по илегалном шверцу цигарета који је корумпирао и подривао независност демократских институција Црне Горе. Мићуновић је означен за одговорност или саучесништво, или директно или индиректно ангажовање у корупцији у вези са западним Балканом, укључујући корупцију од стране, у име или на други начин повезану са владом на западном Балкану, или садашњим или бившим званичником владе на било ком нивоу власти на западном Балкану, као што је злоупотреба јавне имовине, експропријација приватне имовине за личну корист или политичке сврхе, или подмићивање”, пише у одлуци САД.

Овај Никшићанин био је оптужен и за убиство суграђанина Радована Ковачевића у октобру 2000. године, али је 2007. године правоснажно ослобођен оптужбе, јер га нико од сведока са места догађаја није идентификовао као особу која је пуцала.

Мићуновић је био и један од оптужених у Барију за шверц цигарета током 90-их година, али је поступак пред тамошњим судом обустављен због застаре. Истрагом је било обухваћено 15 особа из Црне Горе и Италије, а међу њима и тадашњи премијер Мило Ђукановић. Сви су касније, искључиво због формалних разлога, ослобођени оптужби.

Мићуновић је био сувласник и власник више компанија из области коцкарског и грађевинског бизниса у Црној Гори, наводе Вијести.

Почела хапшења чувара Миловог система

У недељу 14. априла ухапшени су бивши Главни специјални тужилац Миливоје Катнић и бивши помоћник директора полиције задужен за борбу против организованог криминала Зоран Лазовић којима је одређен притвор.

Оптужнице су, у претходном периоду подигнуте и против бивше председнице Врховног суда Весне Меденице, бивших директора полиције Веселина Вељовића и Славка Стојановића, заменика директора полиције Дејана Кнежевића, Катнићевог помоћника у Специјалном тужилаштву Саше Чађеновић и других.

Специјални полицијски тим је 17. априла, по налогу Специјалног државног тужилаштва Црне Горе, ухапсио Јелену Перовић директорку Агенције за спречавање корупције (АСК).

Како јавља репортер Радија Слободна Европа са лица места, она је са лисицама на рукама, у пратњи оперативаца изведена из зграде АСК и упућена на саслушање у зграду Специјалног полицијског тима.

Полиција је од раног јутра претресала канцеларије АСК и службене аутомобиле те државне институције, чему је присуствовао и Никола Мартиновић, адвокат Перовић.

Владајуће партије и невладин сектор месецима оптужују Перовић за нетранспарентан рад Агенције и селективно поступање у провери имовине јавних функционера, те да је штитила део бивших званичника укључујући и Мила Ђукановића.

Такође је установљено да је имала комуникацију са оптуженом бившом председницом Врховног суда Весном Меденицом, окосницом Миловог режима.

„Садржај комуникације између Перовић и Меденице дају довољно основа сумње да је актуелна директорка АСК-а починила више кривичних дела, укључујући злоупотребу службеног положаја, несавестан рад у служби, противзаконит утицај, те подстрекавање на противзаконит утицај“, саопштила је невладина организација МАНС, која се годинама бави борбом против корупције.