Прочитај ми чланак

„Ако призна КиМ, Вучић може и да се акламацијом својих ботова прогласи за цара“

0

Да Србија неким случајем и призна Косово, не значи да би смањила ризик сукоба, јер слабе државе призивају невоље, а ми мало-мало видимо да неко објеви мапу Србије без Војводине, Рашке области и Врањске долине, изјавио је ФоНету политички аналитичар Драгомир Анђелковић.

Он је у серијалу разговора Косинус о решавању проблема Косова указао да француско-немачки предлог подразумева капитулацију Србије, јер би тим споразумом Србија де факто требало да призна Косово.

Анђелковић је рекао да није важно да ли ће Србија де јуре да призна Косово, „јер ни Титова Југославија де факто није признавала Израел због односа са Арапима, али је Израел био држава и нико у Београду то није оспоравао“.

Он је оценио да је дијалог Београда и Приштине обесмишљен, јер су Запад и Приштина током дијалога „варали Србију, а вероватно је и наша власт у некој мери саучествовала у томе“.

Анђелковић је указао да зато као формат остаје међународна конференција, али да ће на њу морати да се сачека, јер је немогуће да се тако нешто деси све док су односи великих сила лоши.

Говорећи о замрзнутом конфликту, он је рекао да је боље имати замрзнути конфликт, него капитулацију.

„Вучић је одмрзнуо конфликт зато што је имао личне рачуне. Србија није имала повољне околоности, али је Вучић морао да плати долазак на власт и да му Запад толерише аутократску владавину“, уверен је Анђелковић.

Додао је да је Србија међувремену много тога изгубила, „и сад нам је остало или да капитулирамо или да поново замрзнемо конфликт у много лошијим околностима, што је ипак боља опција“.

Упитан да ли постоји дилема Европска унија (ЕУ) или Косово, Анђелковић је подсетио да ЕУ није део српског Устава, а да Косово јесте.

Уколико би требало да бира између ЕУ и Косова, он сматра да Србија мора да бира Косово, „ако смо правна држава“ и напмиње да ЕУ „не би требало ни да нас прими, ако погазимо сопствени Устав“.

Ако Устав буде погажен по питању Косова, „Вучић би сутра могао да се прогласи за цара акламацијом својих присталица“, нагласио је Анђелковић.

Он мисли да би о столици за Косово у Уједињеним нацијама (УН) могло да се прича у будућности, уколико дође моменат за целовито решавање српског питања, заједно са албанским.

Навео је да би то могло да се догоди ако се буде причало о „свестраној подели Косова на фер начин“ и ако се буде причало да Република Српска добије „иста права као делови Косова са албанском већином“.

Анђелковић је подсетио да је Заједница српских општина (ЗСО) део Бриселског процеса по коме је Србија прихватила да укине своје институције или бар њихов део, а да Резолуција 1244 Савета безбедности УН говори да је Косово јединствени ентитет под протекторатом УН.

Он је рекао да се од Србије тражи да прихвати да је Косово независно, тако да би испало да ЗСО постане аутономија Срба унутар независног Косова.

Ако је то случај, онда би боље било да ЗСО не буде формирана, јер би то за Србију био „потпуни пораз“, тврди Анђелковић.

Према његовом виђењу, референдум о косовском проблему би требало организовати, али на уставан начин и са фер питањима која нису манипулативна.

Грађани имају право да одлучују о свему и политичари имају право да заступају било шта, али нико нема право да иза леђа грађана манипулативно и покварено доноси противуставна решења, закључио је Анђелковић.