Прочитај ми чланак

XI Чеховфест: Савремене драме целог света на московским „даскама” (Фото)

0

Cehov fest3de5adc
Међународни,
XI по реду  позоришни фстивал „Чеховфест – (МТФ)” који је почео 19. маја, завршен је 14. јула.

Програм овогодишње театарског форума
Светске серије – Програма московских позоришта и Регионални програми – „Представе XI  МТФ „Чеховфест“и међународни пројекти  чеховског фестивала  у градовима Русије“.

Основни прграм светске серије, тек завршеног форума, по традицији су представљала најбоља сценска остварења  мајстора светског драмског и музичког позоришта последњих година.

На репертоару XI „Чеховфеста” су биле редитељске и кореогарфске поставке још од раније тесно повезане са плодотворном сарадњом са овим фестивалом.

Cehov festival ARTS-dnevnik-f26_640
Московској позоришној публици као и љубитељима  позоришта у другим руским градовима. у којима су фестивалске  представе извођене, своја најновија сценска дела приказали су врхунски мајстори светске сцене : Робер Лапаж („Карте I:ПИКИ“, Канада ); Метју Боурн („Успавана лепотица  Метју Боурна „, Велика Британија); Џејмс Тјер („Раул“, Француска); Викторија Тјер –Чаплин („Шапат зидова ”, Француска); Жозеф Нађ ( „Sho-bo-gen-zo“, Француска ); Емануел Демарси-Мота („Носорог“, Француска ), ЛИН Хвај-мин („ Девет песама „, Тајван).

Међу извођачима су била и позната имена  светског позоришта : Силви Гилем („Иза  6000 миља“, Велика Британија); Аурелија Тјер  (из већ наведеног „Шапата зидова „, Француска); Марија Пахес („Утопија ”, Шпанија) .

Изведене су и представе двојице немачких режисера: „Процес“ Франца Кафке у режији Андреаса Кригенбурга, а у извођењу „Театра Камершпиле” из Минхена (представа изведена у оквиру „Године Немачке у Русији), док је бечки „Бургтетар” гостовао с представом Давида Мартона „Небеска харомонија”  рађеној по роману Петера Естерхазија.

На репертоару „Чехов феста” била је  и музичко –визуелна игра „Животиње и деца освајају улице“ коју је извела мала позоришна трупа из Велике Британије „1927.“

 Гостовао је и „Леџенд Лин Данс Тиетр“ из Тајбеја (Тајван) који је упозано Московљане са уникалном уметношћу кореографа ЛИН Ли-Чен.

chehovskogo_festivalja_otkryta_v_ekaterinburge
„Сенке” Португалца Рикарда Пајшу „чудо позоришне уметности“

Нацинални театр Шау –Жоау ( Португал )  извео је представу „Сенке” режисера Рикарду Пајша  коју је критика након премијере одмах прогласила за „чудо позоришне уметности“.

Први пут на прогарму „Чеховфеста“ изведена су два балета познате трупе из Израела Батшева Данс Компани („Deca  игре” и  „SADEH21“).

У Светској серији програма  „Чеховфеста“ играна  је и представа Јектарине  Аверкове, младе режисерке из Белорусије : „Офис“ рађена по драми Унгрид Лауенд. То право је ржисрека стекла  као лауреаткиња прве награде Младог позоришног форума Независних  држава, Балтика и Грузије одржаног у Кишињеву, Молдавија  2012.

Млади режисери из ове групације земаља  представили су се у  у оквиру  „Чеховфеста” својом сценском Лабораторијом .

chehovskogo_festivalja_otkryta_v_ekaterinburge.jpg_t208.jpgchehovskogo_festivalja_otkryta_v_ekaterinburgechehovskogo_festivalja_otkryta_v_ekaterinburge
Генерални директор МТФ „Чеховфест“ Валериј Шчедрин о фестивалу

„Смтарам да је фестива протекао веома успешно“, оценио је за РИА Новости Валериј Шчедрин, генерални директор МТФ „Чеховгфест“и ту оцену образложио:

„Прво – зато што је изазвао велико интересовање позоришне публике која је пунила дворане у којима су предтаве игране .

Друго-ове године смо проширили границе фестивала које су изашле ван престонице. Остварен је напоран, али сјајн регионални програм у оквиру којег су фестивалске представе игране у Санкт Петербургу, Јекатаринбургу, Самари, Вороњежу и Ханти-Мансијску.

И коначно, сви наши гости и учесници су отишли веома задвољни у добром расположењу са нескривеном жељом да поново дођу на „Чеховфест“, што нас веома радује“, наглашава директро  Шчедрин.

Директро МТФ „Чеховфест“ Валериј Шчедрин  је даље рекао: „Покушалио смо да прикажемо  разноликост театарског света у целини. Формирали смо програм који обухвата драмске, музичке и кореографске представе. Нисмо се оријентисали само на драмска извођења, тим пре што у земљама Јужне Америке, Азије, Африке, драмскх представа и нема у нашем  смислу.

Тамо се представе заснивају на традиционалним плесним и музичким културама. Данас  се театарски  свет развија на споју разних култура, различитих видова и жанрова.

Ми овим фестивалом настојимо да представимо позоришну слику света у целој њеној разнообразности“, рекао је директор „Чеховфеста” Валериј Шчедрин.

chehovskogo_festivalja_otkryta_v_ekaterinbu8a05
Представе у копродукцији  „Чеховфеста“

Директор Шчедрин је подсетио да су  на  програму тек завшеног  форума  биле и две представе у чијој продукцији је учествоавао и „Чеховфест”.

Најпре је реч о заједничком пројекту  са Позориштем Види – Лозан (Швајцарска), рађеном  у сарадњи са SounDrama Studio и  у партнерству са Школом Рудра – Бежар – Лозан   на представи „Синдром Орфеј“ по делима Мајаковског   и Коктоа, а у сценској поставци руског редитеља Владимира Панкова.

Други копородукциони пројекат је била представа „Како вам драго” по Шекспировој драми „Сан летње ноћи” оставрен у сарадњи са Позориштем „Школа драмске уметности” и Лабораторијом Дмитрија Кримова који је био и режисер ове представе.

chehovskogo_festivalja_otkrytaARTS-dnevnik-f03_640
Сарадња „Чеховфеста” са Единбуршким позоришним фестивалом

Валериј Шчедрин је говорио и о плановима за наредни „Чеховфеста” у чијем програму ће један од наважнијих пројекта бити заједнички рад с Единбуршким фестивалом:

„То ће бити представа посвећена Првом светском рату коју ће сцески реализовати руски режеисер Владимир Панков, а премијерно ће бити изведена у Единбургу и у Москви“, нагласио је Валериј Шчедрин, генерални директор завршеног „Чеховфеста” одржаног од 19. маја до 14. јула у Москви и у још неким руским градовима.

Бранко Ракочевић