Прочитај ми чланак

Јеремић: Србија има шта да представи светској култури

0

jeremic3454У Генералној скупштини Уједињених нација се одржава велика тематска дебата под називом „Однос културе и економског развоја“.

(Танјуг)
У Генералној скупштини Уједињених нација се одржава велика тематска дебата под називом „Однос културе и економског развоја“, коју су отворили председник ГС УН Вук Јеремић и генерални секретар светске организације Бан Ки-мун.

Учесницима скупа се током преподневног дела обратила директорка УНЕСКО-а Ирина Бокова и високи представник УН-а за Алијансу цивилизација Насир Абдулазиз Ал Насер, а Јеремић је, оцењујући домете скупа, истакао да је то до сада највећа тематска дебата у Генералној скупштини на тему културе и развоја, и да Србија има много тога да представи и покаже у овом домену.

„Значајан број земаља је данас учествовао у пленарном делу расправе и велики број министара културе. Током поподнева, имаћемо изузетно занимљиву панелску расправу“, додао је Јеремић у изјави Танјугу.

Он је објаснио да је Србија тематску дебату организовала у партнерству са УНЕСКО-м и да је показала да може да направи догађај који има велики одјек у свету, поготово у културном миљеу.

Поред политичких званичцника, скупу у УН присуствује велики број уметника и новинара, међу којима су директор Београдске филхармоније Иван Тасовац, директор Метрополитена Томас Кембел, уредник културе у Њујорк Тајмсу Антони Томасини.

Тасовац је дописнику Тањуга рекао да су овакве врсте дебата важне због глобалног приступа, јер да би се „пронашли одговори на све изазове које данашње време има, морају се поставити права питања“.

„Генерално, историја не препознаје ниједан период људског развоја без културе. Неспорно је да је цео свет наше родно место, али када затаји системска подршка култури, онда цвета њен сурогат у виду индустрије забаве, моде, стила, лажних кодекса и краткорочних спектакала, чији је циљ доминација над културом“, сматра он.

Како објашњава, „прерушена у културу, забава је кратког даха, јер оно што је пролазно не може се оставити у наслеђе“.

„Проблем у Србији је што смо кроз историју имали велики број успешних појединаца а никада нисмо били присутни у свету кроз успешне институције“, додао је Тасовац, оцењујући да је Београдска филхармонија на путу да постане можда прва институција која ће на најбољи начини представљати своју земљу.

Он је најавио и велику турнеју Филхармоније у Америци за октобар 2014. године.

На скупу у Њујорку учествују и кинески сликар Ванг Ли, професор са Хардварда Хоми Баба, директор Института за историју и антропологију Мексика Серђо Гарсија и други.

Своје учешће су најавили, између осталих, министри културе Јужне Африке, Марока, Јамајке, Парагваја, Ел Салвадора.