Прочитај ми чланак

„Телеком“ процењен, цена тајна

0

telekom

„ТЕЛЕКОМ Србија“ највероватније ће ићи у процес приватизације тако што ће влада дати необавезујућу понуду да би испитала најпре заинтересованост купаца, а тек после тога ће одлучити по ком моделу ће га продати. То значи да неће бити званичне цене за српског оператора него ће се тек после испитивања заинтересованости, говорити о цени коју је потенцијални купац спреман да плати.

О процењеној вредности „Телекома Србија“ , што је у опису задатака француске консултантске куће „Лазард“, иначе приватизационог саветника у овом случају, нико не жели јавно да говори. Премијер Србије Александар Вучић нагласио је да Србија неће да продаје „Телеком Србија“ ако не добије одговарајућу цену и гаранцију да ће након продаје та компанија да функционише боље.

КАНДИДАТИ ДО сада су се као најозбиљнији кандидати за улазак на српско тржиште телекомуникација показали немачки „Дојче телеком“, већ присутан у региону, као и „Телеком Аустрије“. Постоји и опција продаје акција великим светским инвестиционим фондовима, о чијој заинтересованости за куповину „Телекома“ је већ разговарано са овдашњим представницима компаније.

– Ако не можемо да добијемо цену, квалитет и гаранције да ће та компанија да функционише боље, ми то нећемо ни да радимо. Увек је одлука на нама – рекао је Вучић.

Премијер је поручио да ће Влада Србије да донесе најбољу одлуку за Србију и да одлука о продаји „Телекома Србија“ искључиво зависи од Владе, од тога да ли може да добије добру понуду и у зависности од препорука приватизационог саветника „Лазарда“.

Вучић је рекао да су представници „Телекома Србија“ у Лондону разговарали са потенцијалним инвеститорима.

Према речима Ивице Цветановића, председника Конфедерације слободних синдиката Србије, постоји сумња да је процена вредности приватизационог саветника нижа од претходне, када је вредност „Телекома“ процењена на 1,4 милијарде динара за 51 одсто акција. Томе иде у прилог и чињеница да смо се на приватизацију „Телекома“ обавезали кроз споразум са Међународним монетарним фондом.

– После претходног неуспешног покушаја продаје, обећано је да не сме да се иде испод тадашње цене – тврди Цветановић. – Конфедерација и сви синдикати се оштро противе продаји с обзиром на то да је годишњи нето профит овог предузећа 15 милијарди динара. Упутићемо отворено писмо премијеру Вучићу и тражити да се одбије предлог приватизационог саветника.

Приватизациони саветник „Лазард“ предложио је сва три модела приватизације, односно да се прода све што је у државном власништву, мањинску приватизацију уз учешће инвестиционих фондова и продају контролног пакета акција.

(Вечерње Новости)