Прочитај ми чланак

СЛУЧАЈ ОТРОВНИ ЛИМУН: Параноја или оправдани страх

0

limun-voce-1332

Појавиле су се спекулације да се у Србији продаје јефтинији лимун из Турске и да је прскан имазалилом, опасним по здравље. У Министарству пољопривреде тврде да све производе на тржишту контролишу стручне службе. Национална организација потрошача сматра да би се наредних дана требало уздржати од куповине лимуна док не стигну резултати додатних анализа.

Опасна хемикалија којом је, како се сумња, прскан лимун из Турске, продире кроз цео плод, отровна је и изазива рак. 

Министарка: Безбедност хране се контролише на граници

Стручне службе на граници контролишу све прехрамбене производе који улазе у Србију, укључујући и лимун, а Министарство пољопривреде стоји иза тих налаза, изјавила је министарка Снежана Богосављевић Бошковић.

Она је на питање новинара да ли је лимун који се продаје у Србији безбедан за употребу, рекла да стручне службе контролишу све пошиљке и све количине прехрамбених производа увезене у Србију.

„Уколико наше стручне службе својим анализама, печатом и потписом гарантују безбедност, ми потпуно стојимо иза тога“, рекла је министарка. 

Фитосанитарна инспекција додатно контролише увозне цитрусе, како би се проверили наводи да ли је третиран тим опасним заштитним средством. Узорци су прослеђени овлашћеним лабораторијама на испитивање, а резултат се очекује током сутрашњег дана.

Национална организација потрошача Србије саопштила је да ће Министарство пољопривреде морати да истражи наведене гласине. Указују да Министарство ћути већ два дана, док та гласина потреса јавност.

„Све док Министарство пољопривреде нема одговор а ни инструменте да хитно реагује на гласине о отровном лимуну, Србија ће бити и остати плодно тло за ширење страха и неговање параноје када је реч о безбедности хране“, наводи се у саопштењу.

Организација потрошача истиче да годинама нико од надлежних у тој области не ради свој део посла.

„Министарство пољопривреде није свих ових година – пет година, формирало национални савет за безбедност хране чија је основна функција процена, управљање ризицима и анализа ризика“, рекао је Горан Паповић, председник НОПС-а, истичући да не постоји ни одељење за брзо реаговање.

Све то, како се наводи у саопштењу НОПС-а, широм отвара врата за спекулације, али и за мито и корупцију у области безбедности хране, било да је из увоза или из домаће производње.

Будући да је гласина потекла из Хрватске од тамошњег удружења за заштиту потрошача, у саопштењу се потрошачи подсећају да у Европској унији ради перфектно усавршен систем за брзо узбуњивање свих чланица и да сва храна која улази у ЕУ подлеже проверама, а касније следи и брза реакција уколико се утврди да храна није безопасна.

Провером на том систему утврђено је да помињана Турска, као произвођач лимуна, није имала проблема са остацима фунгицида на воћу од априла ове године.

Извртање чињеница о наглом појефтињењу лимуна такође није помогло да се јавности пружи права слика, јер потрошачи знају да је цена лимуна враћена на нормалу након што је пре месец дана дошло до наглог поскупљења, условљеног застоју увоза и мањој понуди, стоји у саопштењу.

Лимун је подложан развоју гљивица на кори, па га добављачи третирају раствором фунгицида, што је стандардан поступак. Увоз и промет се обављају према важећим законским процедурама, тврде трговци.

(РТС)