Прочитај ми чланак

ПРОПАДАМО: Србија је са реформаторском Вучићевом владом ушла у – рецесију

0

v_vuck_1

СРБИЈА је ушла рецесију, оценили су у уторак економисти окупљени око билтена Макроекономске анализе и трендови (МАТ) који издаје Економски институт.

„Ми смо ушли изгледа у рецесију. Питање је сада је ли то само инцидентно, случајно, или је стварно једна непријатна тенденција. Ако се не буде побољшала динамика привредне активности, онда не може бити ни фискалне консолидације”, рекао је економиста Стојан Стаменковић на представљању новог броја тог месечника.

Како је прецизирао, у Србији последњих месеци пада индустријска производња, до пада би могло доћи и у пољопривреди, падају и увоз и извоз и све су очигледније тенденције које се могу окарактерисати као дефлационе.

Стаменковић, који је и координатор истраживачких пројеката МАТ-а, напоменуо је да рецесиони и финансијски притисци нису присутни само у Србији, већ у целом региону и европском окружењу од почетка ове године, након затишја у четвртом кварталу 2013.

Уредник МАТ-а, економиста Владимир Вучковић је навео да је процена да ће ове године пад бруто домаћег производа (БДП) бити око један одсто, напомињући да нема наговештаја да следеће године тенденција пада производње и извоза неће бити настављена.

Према његовим речима, опадајући трендови постали су протеклог лета општа карактеристика привредне активности у Србији, а међугодишње стопе промена у августу су дубоко негативне у индустријској производњи, извозу и увозу.

Вучковић је прецизирао да је укупна индустријска производња у августу ове године била за 13,1 одсто мања него у истом месецу прошле године, а да је кумулативни међугодишњи пад у првих осам месеци био 4,3 одсто.

Истакао је да је, према статистичким подацима, осетно смањена и производња прерађивачке индустрије, при чему тај пад, како је рекао, не може да се повеже са мајским поплавама.

На пад индустријске производње, према његовим речима, знатно је утицала смањена производња моторних возила, која је у августу била само 20 одсто месечне производњеу прошлој години, а 70 одсто мања од већ редуковане производње Фијат аутомобила Србија у августу прошле године.

Вучковић је као лоше навео то што је у паду производња 10 највећих прерађивачких области, које чине три четвртине производње прерађивачке индустрије.

Месечник економски часопис Макроекономске анализе и трендови издаје Економски институт у сарадњи са Привредном комором Србије.

 

(Бета)