• Почетна
  • ДРУШТВО
  • АЛБАНЦИ ЗБОГ ГЛАДИ БЕЖЕ СА КОСМЕТА; због шиптарске претње Мађари дижу ограде око градова
Прочитај ми чланак

АЛБАНЦИ ЗБОГ ГЛАДИ БЕЖЕ СА КОСМЕТА; због шиптарске претње Мађари дижу ограде око градова

0

siptari

Од децембра прошле године немаштина је натерала преко 30.000 Албанаца с Косова да преко Суботице спас потраже у европским земљама.

Казне за оне који беже

Иако су шиптарске пкупаторске власти најавиле казне од 7.500 евра за оне који илегално путују у Европу, људи се на то не осврћу.

– Боље је и да одем у затвор и да тамо имам шта да једем него да гледам како ми цела породица гладује. У мојој кући живи нас шесторо и нико није запослен. Доле више нема будућности. Ако власт неће да помогне, онда морамо да бежимо јер другог решења нема – прича Албанац с Косова који је с породицом дошао у Суботицу.

На стотине албанских породица свакодневно одлазе аутобусима из јужне српске покрајине, док превозници задовољно трљају рукама због ненаданих зарада.

Како је навала за картама попримила невероватне размере, сваки превозник је увео још по три линије, тако да само ноћу из Приштине полази око десет аутобуса који су препуни.

– Имамо велике гужве. Карта мора да се резервише бар недељу дана унапред за Београд. Не памтимо овако нешто – рекли су у превозној агенцији „Адио турс“, која саобраћа на линији Приштина-Београд.

Да је незапамћен број Албанаца с Косова пристигао у Суботицу, потврђено је и на аутобуској станици тог града.

– Највећа гужва је суботом. Не пристижу баш сваки дан, али свакако се овако нешто није дешавало у прошлости – кажу на аутобуској станици у Суботици.

Први циљ Албанаца с Космета је управо овај град, у који путују директно или преко Београда, а потом се масовно пребацују у Мађарску, односно у Европску унију.

– Немам више од чега децу да прехраним. Чуо сам да Немачка, Швајцарска и Француска дају азиле, па сам кренуо на пут. Није ми битно где ћу да будем.

Чак и да останем у Мађарској, боље је него на Косову. Власти прете и говоре како се ово мора спречити због интеграција, али они ово не могу зауставити јер немамо од чега да живимо.

Платио сам 300 евра човеку који ће ме превести у Мађарску, а за даље ћемо видети – каже Б. К. (39), који је смештен у хотелу у Суботици и ових дана планира прелазак у Мађарску.

Илегално прелазе и у Србију

Албанци с Косова који немају неопходна документа не користе административни прелаз, већ у Србију улазе преко села Доброшин и Брезница. Уколико се определе за административни прелаз, они цариницима говоре како одлазе у посету родбини. Међутим, од децембра прошле године мало је оних који су се заиста и вратили. 

Албанци с Косова и Метохије најчешће користе аутобусе како би се докопали Суботице, али су и таксисти искористили моменат, па превоз до Суботице наплаћују у просеку 250 евра по особи.

На видео-снимцима који су ових дана преплавили друштвене мреже виде се људи из Приштине како грчевито покушавају да се домогну свог места у аутобусу, а који су иначе пуни до те мере да чак и возачи имају проблем да возе.

Читаве породице с малом децом покушавају већ данима да „побегну“ с Косова без икакве намере да се икад врате у родни град.

– Мој брат још није ушао у аутобус, нема места за њега са супругом и децом.

У аутобусу има 200 људи, а седишта има за само 45. Мораћемо да сачекамо други аутобус.

Ваљда ћемо имати више среће. На Космету је постало неиздрживо. Одлазак нам је једина шанса – каже једна Албанка.

Родбина која долази да испрати своје најмилије махом покушава да их одговори од овог потеза у страху да би могли бити ухапшени и депортовани назад на Косово.

Међутим, народ који је на ивици егзистенције не преза ни од каквих казни, па се тако број оних који одлазе из дана у дан повећава.

 

Мађарски градоначелник диже ограду због миграната са Косова

С обзиром на огроман број илегалних миграната који у Мађарску углавном долазе са Косова и Метохије преко границе са Србијом, начелник пограничног места Ашоталом, Ласло Торочкај, предложио је да се око његовог села подигне ограда како би се место одбранило од повећаног прилива азиланата.

Шуме око Ашоталома постале су веома популарно транзитно место за мигранте, углавном са Косова, који настоје да се дочепају Немачке и других места у Западној Европи, пренео је АП.

Торочкај је на свој Фејсбук страници рекао да Мађарска, новцем из европских фондова, треба да направи ограду како би заштитила своју границу. Према његовим речима, на хиљаде миграната, који нису држављани ЕУ, свакодневно улази у његов атар. Већина тражи азил и предају се полицији која их одводи у оближњи Сегедин на даљи поступак.

Мађарске власти су саопштиле да су само од почетка ове године примиле скоро 13.000 захтева за азил, у односу на 43.000 колико је било укупно у 2014. години.

siptari1

Полиција смешта косовске имигранте у сегедински притвор

Британска агенција Ројтерс јавила је јуче да Европска унија бележи нагли пораст броја косовских грађана који нелегалним путем улазе у земље овог блока, а највише у Мађарску, где је у јануару ове године чак 10.000 њих поднело захтев за азил, што је скоро дупло више од 6.000 колико их је у тој земљи тражило азил током читаве 2013. године.

То је уследило након што су ублажени путни прописи којима се грађанима Косова омогућује да дођу до граница ЕУ преко Србије, у тренутку када се на Косову усред политичког метежа одржавају улични протести, услед сиромаштва, високе незапосленост и корупције која слаби економију, наводи британска агенција.

Високи комесаријат УН за избеглице је саопштио да је на стотине косовских грађана ушло у Мађарску и поднело захтев за азил у првих осам месеци прошле године, а тај број је нагло порастао на 21.000 од септембра до децембра.

„Обишли смо неколико пријемних центара у протекле две недеље и већина косовских грађана с којима смо разговарали кажу да су дошли због крајњег сиромаштва и потпуног одсуства перспективе“, рекао је Ерно Симон, портпарол агенције УН за избеглице у Будимпешти.

У протеклих неколико дана је виђено како се велики број људи ноћу укрцава у аутобусе из Приштине за Београд, на путу ка Мађарској, наводи Ројтерс.

(Блиц)