Прочитај ми чланак

Зашто Влада склапа уговор са Мајкрософтом?

0

(radikaliinfo)

microsoft-675x421

Пре неколико дана, у сенци турбулентног стања у земљи, и настојања власти да се оно представи другачијим – прилично је неопажено прошла вест да је Ивица Дачић потписао уговор са компанијом Мајкрософт (Microsoft) о коришћењу њених софтверских пакета у државној администрацији,  која би требало да узнемири више него што се то на први поглед чини, пре свега са аспекта безбедности података.

Мајкрософтов оперативни систем Виндоуз (Windows), и софтверски пакети, од којих је најпознатији Офис (Office), систематски се у нашим медијима представљају као ,,златни стандард” и борба против пиратерије се понекада поистовећује са борбом за останак на монополском положају на тржишту софтвера копманије Мајкрософт.

Са аспекта безбедности, потписивање уговора са Мајкрософтом се више не може назвати олакшавањем приступу подацима, од којих су неки пошто се у овом случају ради о Влади од највишег државног значаја, и најстрожег степена поверљивости – овај уговор представља потпуно омогућавање приступу свим подацима, јер оперативни систем Виндоуз припада групи оперативних система затвореног кода, што значи да било какве измене – у овом случају у циљу повећања безбедности нису могуће. Посета премијера расветљава изједначавање борбе против нелегалности на интернету, са – de facto – борбом за повећање профита Мајкрософта…Алтернатива Мајкрософтовим производима се врло лако може пронаћи у неком од оперативних система који се налазе на другој страни интернета, у оквирима слободног софтвера и ,,копилефта”. Оперативни системи Линукс породице далеко су поузданији од Мајкрософтовоих, што се поготово односи на њихов кернел (језгро оперативног система) који је неупоредиво отпорнији не само на ,,обичне” вирусе, који му с обзиром на то да су прављени за Виндоус, практично не могу наудити, него и на озбиљне, професионалне нападе на безбедност система.

Линукс оперативни систем, и пратеће програме који су готово сви бесплатни а у функционалном смислу су у истом рангу квалитета са добро рекламираним Мајкрософтовим производима, са којима су у исто време и потпуно компатибилни, тако да све започете операције у неком фајлу на Мајкрософтовој платформи могу бити завршене успешно и без смањења квалитета у Линуксу.

vlada_srbije_tabla_420x0Подешавање Линукса за употребу у великом систему, као што је у поменутом случају Влада Србије, које би подразумевало рецимо затварање кода (из безбедносних разлога), дакле прављење наменске верзије оперативног система за потребе корисника (Владе) које је могуће у веома кратком временском периоду реализовати на ЕТФ-у у Београду, где постоји стручни тим који се овом облашћу бави, и где се налази и референтни центар за едукацију у области Линукс оперативних система чија стручност далеко превазилази оквире наше државе и региона.

Финансијски трошак оваквог подухвата, према тржишној ситуацији данас, не би могао бити већи од неколико хиљада евра. Цена уговора са Мајкрософтом није обелодањена у новинским извештајима, али је сигурно далеко виша од претходне калкулације за прилагођавање Линукса, који је заправо по својој суштини и направљен више као мултикориснички систем.

Земље које имају јасне националне стратегије, узећемо пример Русије – у својим школама су комплетно прешле на употребу Линукса, тако да се деца, стичући основна информатичка знањам од малих ногу уче слободи и независности од шпијунаже мултинационалних компанија. Од земаља из нашег окружења, Македонија припрема стратегију потпуног преласка са Мајкрософтове на слободну, Линукс платофрму.

У САД, из које компанија Мајрософт и потиче, Бела кућа је 2001. започела прелазак на Линукс (Ред Хат дистро), који је у потпуности завршен пре четири године. Министарство одбране САД, користи исту дистрибуцију Линукса, на чијој подлози раде и компјутери на нуклеарним подморницама. Због чега они не користе ,,свој” Виндоуз?

Уштеда Федералне авијације по преласку на Линукс који се догодио 2005. године износила је 15.000.000 долара! Кина користи Линукс у својој националној банци, а Владимир Путин је 2010. потписао указ којим се прелази на Линукс, који се реализује од прошле године. Владе Шпаније, Турске, Малезије, Филипина, Исланда, Јужноафричке републике већ неколико година не користе Виндоуз, а ускоро ће им се придружити и друге земље.

Компанија Мек Доналдс, један од симбола Америке прешла је на Линукс, као и многе друге успешне мултинационалне компаније, којима је један од основних постулата на којима почивају управо безбедност података, међу њима су Ер Франс-КЛМ, Пежо, Ај Би Ем… Ауторски тим Википедије, такође је прешао на Линукс. И на крају, компанија чије услуге свакодневно користите – Гугл, користи најпопуларнији Линусков дистро – Убунту, у нешто промењеној верзији за сопствене потребе.

А Србија? Србија потписује уговор са Мајкрософтом…