Прочитај ми чланак

Лепа Србија: Планина Јавор

0

Планина Јавор једна је од најлековитијих у Србији.
Налази се на 1.537 метара надморске висине, а мало је познато да је погодна за лечење низа болести – анемије, хроничних респираторних обољења, бронхитиса, астме, емфизема и подизање општег стања здравственог имунитета.

Ивањички крај, коме припада и планина Јавор, познат је и занимљив и због природних лепота и разноврсног и богатог биљног и животињског света. На овој планини шуме обилују буквом, смрчом, храстом, врбом, тополом, јавором, брезом, а обилује дивљим боровницама, малинама, купинама, јагодама…
 
Љубитељи природе су у могућности да се упознају и са културно-историјским споменицима, а један од њих је најстарија школа са интернатом у ивањичком крају, заједно са црквом, коју је изградио владика Јања 1833 године.
У овом крају развијен је ловни туризам, захваљујући разноврсном животињском свету, а доминирају лисице, зечеви, вукови, срне, дивље свиње, фазани, орлови, сове, кобци…
 
 
Историјска планина
Јавор обухвата простор између река Тисовице, Увца, Брњице и Ношнице. Ношница је природна граница између Јавора и Голије, а највиши врх је Василин врх од 1.520 метара. Богат је пашњацима и чистим изворима и у правом смислу је историјска планина, јер су на њој вођени ратови 1804, 1876-1878. и 1912. године. Све до Балканског рата 1912. године, овде је била српско-турска граница.
 
У пролећном и летњем периоду организовано може да се посети Природни резерват „Увац“, у склопу ког се налази Увачко језеро, где гости могу свакодневно да уживају у чарима природе, вожњи чамцима, као и обиласцима пећина. На путу Јавор – Сеница налазе се Сјеничко језеро и кањон Увца, где је станиште белоглавог супа, једно од ретких у Европи. Могуће је организовати излет на Сјеничко језеро, чамцем ући између планина које обилују пећинским накитом, а могуће је посетити и кањон Увца.
 
 
Сабор инструмената
На 13. километру од Кушића налази се етносело „Стиково“, са брвнарама с краја 19. и почетка 20. века. Најстарија кућа из 1882. године налази се у самом центру села. На осмом километру од Кушића, између Мучња и Јавора, налази се планина Чемерница на којој се одиграла кључна битка у српско-турским ратовима, окончаним Берлинским конгресом 1868. године, када је Србији призната независност. Одлучујућа битка јаворско-калипољског рата, којом је српска војска поразила турску војску и онемогућила њихов продор према Ивањици и Чачку, донела је многим српским борцима славу, међу њима и мајору Михаилу Илићу.
 
Као интересантне локације треба поменути и Камени мост преко реке Моравице у Ивањици, саграђен 1906. године, као и Кушића Хан са почетка 19. века. У ивањичкој општини се организује и неколико традиционалних културних манифестација са циљем очувања обичаја и културе овог краја, тако да сваки посетилац може не само да много научи, већ и да се забави, уз Сабор двојничара и старих инструмената Србије у Кушићима, колонији младих сликара. Уколико вам прија чист ваздух, ако волите здраву храну и дуге шетње и ако желите да научите нешто више о културно-историјским споменицима, планина Јавор и ивањички крај прави су избор за вашу породицу. У околини Ивањице развијен је сеоски туризам. Традиционално, гости посећују Кушиће, Међуречје, Катиће, Лису и Девиће.
 
(Прес)